plesen na stene
Domácnosť, Lajfhek

Vieš, ako sa zbavíš plesní zo steny? Všetko na to potrebné máš už doma!

Najmä v zimných mesiacoch sa môžeš často stretávať s plesňou na stenách domácnosti. Je to spôsobené tmy, že vlhkosť z bežných činností sa v zle vetraných a vykurovaných miestnostiach hromadí a usadzuje na chladných povrchoch, kde vytvára ideálne podmienky pre rast plesní.

Je to nepríjemná situácia, a nielen z estetického hľadiska, ale aj zdravotného. Možno sa pýtaš, čo môžeš spraviť, aby sa ti pleseň v domácnosti netvorila a ako ju odstrániť ?

Kde plesne vznikajú?

Plesne sú mikroskopické huby, ktoré sa rozmnožujú spórami. Ich rozmnožovaniu sa najviac darí na vlhkých a teplých miestach v domácnosti. Tie sa tvoria vo zvýšenom množstve práve v zimných mesiacoch, kedy naše obydlia vykurujeme. Na studených stenách domov, či panelákov sa stretáva teplo s chladom a kondenzuje, čiže vzniká teplé vlhké miesto, ktoré je skvelým miestom pre vznik plesní.

Tvorenie plesní podporuje aj nedostatočná cirkulácia vzduchu v miestnosti pri nesprávnom vetraní. Na miestach, kde sa neprávne vetrá, sa často hromadí aj prach, ktorým sa plesne živia. Taktiež sa živia aj drevom, papierom alebo textíliami, ktoré ich aj veľmi priťahujú. Na miestach, kde je pleseň, by sme nemali bývať, pretože to ovplyvňuje naše zdravie a ich odstraňovanie je nekonečný boj.

Ako sa plesne zbaviť?

Ak vidíš, že sa ti v dome tvorí pleseň, je potrebné ju čo najskôr odstrániť a to ideálne ešte v jej zárodkoch alebo pri menších škvrnách. Približne do rozmeru jedného metra štvorcového, je možné pleseň vyčistiť a odstrániť.

Ak je však plocha plesne už väčšia, budeš musieť pristúpiť k radikálnejšiemu riešeniu a dať obnoviť priestory, kde sa pleseň rozšírila. Táto obnova samozrejme zahŕňa aj zbavenie sa plesní, ale je veľmi nákladná.

Odstránenie menších škvŕn!

Ocot

Ako sme už spomínali, menšie škvrny ide odstrániť aj svojpomocne. Skvelým pomocníkom na ich odstránenie je ingrediencia, ktorú určite máš doma. Touto ingredienciou je ocot. Na odstránenie plesní musí mať ocot hladinu kyseliny octovej najmenej 4 percentá. Čím vyššie percento, tým lepšie.

Ocot
Zdroj: Vedelisteze.sk

Destilovaný biely ocot, ktorý používame na dochutenie jedál má zvyčajne okolo 5 percent kyseliny octovej a zvyšne percentá obsahujú vodu. Naopak, čistiaci ocot obsahuje 6 percent kyseliny octovej.

Na handričku si nanes ocot a jemne ňou prechádzaj po mieste, kde sa pleseň nachádza až kým ju nezmyješ. Pre žiadúce účinky je treba čistenie vlhkých miest opakovať aspoň raz týždenne. Aj keď pôsobenie octu si vyžaduje dlhší čas a opakované čistenie, účinne vysušuje vlhké miesta a bráni vzniku plesni.

Pri pravidelnom čistení odstraňujeme nečistoty, prach a vlhkosť, ktoré sú živnou pôdou pre plesne.

Škorica

Plesne vieš odstrániť aj pomocou škorice, ako sme už spomínali v našom staršom článku. Vezmi si fľašu s rozprašovačom a nalej do nej šálku vlažnej vody. Do vody vlož 2 celé tyčinky škorice a nechaj ich tam aspoň hodinu odstáť.

Následne škorice vyber, vodu poriadne pretrep a nastriekaj ju na miesta, kde sa pleseň nachádza alebo kde máš podozrenie, že by mohla vzniknúť. Vodu nechaj na stene zaschnúť bez toho, aby si ju zotrel. Tieto miesta striekaj opakovane aspoň raz týždenne, aby si zabránil ďalšiemu vzniku plesní.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.