hnedy banan_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Jednohubky

Vieš, ako správne skladovať banány, aby vydržali dlhšie? Väčšina ľudí robí presný opak toho, čo by mali robiť

Banány patria medzi tropické ovocie, ktoré u nás nedopestujeme bez zásahu. Ale aj napriek tomu, patrí medzi najpopulárnejšie ovocia, ktoré konzumujeme. Určite sa ti už niekedy stalo, že si kúpil trs banánov, možno dva, a nestihol si ich zjesť. Zhnedli a zmäkli natoľko, že už neboli vhodné na konzumáciu, nanajvýš do smoothie. Čo ak by sme ti povedali, že existuje niekoľko účinných trikov, ako im môžeš pridať niekoľko dní až týždeň čerstvosti navyše?

Toto sú hlavné dôvody, prečo banány rýchlo hnednú

Nesprávne skladovanie banánov

Jedným z hlavných dôvodov, prečo banány rýchlo hnednú, je to, že ich nesprávne skladuješ. Banány by si napríklad nikdy nemal skladovať v miske s ovocím a s ďalším ovocím.

banan a ovocie
Zdroj: Vedelisteze.sk

Možno si o tom nevedel, ale mnoho druhov ovocia (najmä tie, ktoré dozrievajú po zbere) uvoľňuje plyn (vrátane banánov) známy ako etylén. Ak sa pýtaš na konkrétne druhy, tak ide napríklad o jablká, hrušky, broskyne, marhule, avokádo, slivky, kiwi a ďalšie. Ide o prírodnú látku, ktorá urýchľuje dozrievanie a zlepšuje chuť, ale príliš veľa ovocia spolu môže urýchliť kazenie. Banány sú na tento plyn obzvlášť citlivé. Ak máš teda naokolo banánov tieto ovocia, tak znásobuješ rýchlosť ich dozrievania.

Mimochodom, tento fenomén vieš využiť aj vo svoj prospech, keď naopak potrebuješ, aby ti nejaké ovocie dozrelo skôr. Vráťme sa ale späť k téme.

Ako by si mal správne skladovať banány

Možno sa teraz pýtaš, ako by si ich mal správne skladovať. V prvom rade by si ich nemal držať v plastovom sáčku, v ktorom ich prinesieš domov z obchodu. Plasty nielenže zachytávajú vlhkosť, ale taktiež etylén, čo prispieva k rýchlejšiemu kazeniu banánov.

V ideálnom prípade by si banány mal skladovať na chladnom (nie v chladničke) a tmavom mieste, napríklad v skrini v komore. Teplota by ale nemala klesnúť pod 12 – 14 °C. Vyššie teploty urýchľujú dozrievanie, kým nižšie teploty môžu poškodiť tkanivo ovocia. Dôležité tiež je, aby vzduch okolo nich mohol cirkulovať.

Dobrým trikom je ešte obmotať trs banánu fóliou. Ideálnou potravinovou fóliou. Možno sa teraz pýtaš, aký to má zmysel. Odpoveď nájdeš v chémii. Ako sme už spomínali, banány uvoľňujú etylén, ktorý prispieva k skoršiemu kazeniu banánov. Keď obmotáš stonku banánu, tak zredukuješ množstvo plynu, ktorý bude naokolo banánov, čím spomalíš ich starnutie a kazenie.

banan a obaleny trs
Zdroj: Vedelisteze.sk

Kedy ich skladovať v chladničke?

Všeobecná rada znie, banány by si nemal skladovať v chladničke. Ale ako to býva, výnimka potvrdzuje pravidlo. Ak ich budeš skladovať v chladničke, tak šupka banánu skôr zhnedne.

Je tam ale jedno ale. Zároveň spomalíš dozrievanie plodu. Ak by si ich dal ale príliš skoro do chladničky, tak zabrániš správnemu dozrievaniu banánov. Preto ich do chladničky môžeš dať až vtedy, keď už sú úplne zrelé. Pridáš im tak pár dní čerstvosti navyše.

Mimochodom, zhnednutie banánu v chladničke nastáva kvôli poškodeným bunkám v šupke, ktoré reagujú na chlad. Tento proces ale neovplyvňuje chuť ani kvalitu plodu vo vnútri.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.