presolene jedlo_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Lajfhek, Recepty

Vieš, ako zachrániš presolené jedlo? Nemusíš ho hneď vyhodiť. Tieto triky musíš poznať!

Asi už každému z nás sa podarilo nedopatrením jedlo presoliť. Niekedy sa stane, že nám soľ jednoducho ujde, alebo sme zabudli, že sme jedlo už osolili a spravíme tak dvakrát. Možno sa teraz pýtaš, či sa dá presolené jedlo zachrániť alebo môže ísť rovno do koša. Krátka odpoveď znie, že ak si do jedla nevysypal omylom pol kila soli, tak existuje pomerne veľká šanca, že ho ešte zachrániš. Poďme sa nižšie pozrieť na niekoľko trikov ako na to.

Ako zachrániť presolené jedlo?

V prípade polievok či omáčok stačí pridať tekutinu

Prvým spôsobom, ako zmierniť chuť soli, je pridanie ďalšej tekutiny, ako je voda alebo vývar. Tento trik funguje jednoducho pretože soľ sa zriedi, čím sa chuť zjemní a jedlo nie je také intenzívne slané. Tento postup je vhodný hlavne pri polievkach a omáčkach, kde môže byť pridaná tekutina prirodzene zapracovaná do receptu. Samozrejme, ak by si zriedil, napríklad omáčku až príliš moc, tak musíš pridať pomerne aj ostatné ingrediencie.

Slanú chuť pomôže vyvážiť sladká či kyslá zložka

Ďalším osvedčeným trikom je pridanie kyslej zložky, ako je napríklad citrónová šťava, ocot alebo dokonca paradajkový pretlak.

pridanie citronovej stavy do presolenej polievky
Zdroj: Vedelisteze.sk, ilustračný obrázok

Kyslosť pomáha vyrovnať slanú chuť tým, že odpúta pozornosť našich chuťových pohárikov od soli. Tento efekt vzniká kvôli tomu, že kyslá chuť stimuluje iné chuťové bunky a dokáže zamaskovať chuť soli. Kyselina funguje totiž ako prirodzený vyvažovač, ktorý zjemní chuť soli bez toho, aby zmenil štruktúru jedla. Tento trik môžeš použiť hlavne v jedlá s vysokým obsahom soli, ako sú marinády alebo dresingy, kde kyslé prísady nielenže pomôžu, ale zároveň dodajú jedlu aj sviežu chuť.

Na neutralizáciu slanosti môžeš pridať aj trochu cukru

Cukor alebo iné sladké prísady, ako je med alebo agáve sirup, môžu zas pomôcť neutralizovať slanú chuť. Sladká chuť pôsobí proti slanej a pomáha zjemniť celkovú chuť jedla. Odporúča sa pridať cukor postupne, aby si dosiahol požadovanú chuť bez toho, aby si jedlo príliš presladil. Tento trik je obzvlášť užitočný pri omáčkach a omáčkových jedlách, kde sa sladkosť môže harmonicky zladiť s ostatnými prísadami.

pridanie cukru na neutralizaciu kyslosti
Zdroj: Vedelisteze.sk

Škrobové suroviny sťahujú prebytočnú slanosť

Možno by ťa to nenapadlo, ale aj pridanie škrobových ingrediencií, ako sú ryža, cestoviny alebo zemiak, môžu pomôcť absorbovať časť prebytočnej soľ. Pri polievkach alebo omáčkach je možné do hrnca pridať olúpaný zemiak, ktorý bude absorbovať soľ. Tento trik funguje vďaka prirodzenej schopnosti zemiaka absorbovať soli a ďalšie minerály a funguje najmä pri jednoduchých receptoch, pri ktorých môže byť zemiak nenáročným spôsobom, ako neutralizovať prebytok soli bez veľkých zmien v zložení jedla.

pridanie zemiaka na zredukovanie slanosti
Zdroj: Vedelisteze.sk

V niektorých prípadoch môže pomôcť aj vrecko ryže na odstránenie nadmernej soli, hlavne v jedlách ako sú polievky či omáčky. Tento trik funguje podobne ako so zemiakom.

Ryža absorbuje soľ aj nadbytočnú tekutinu, čím môže znížiť slanosť jedla. Stačí vložiť malé množstvo ryže do gázy alebo textilného vrecka, ktoré potom pridáš do polievky či omáčky. Samozrejme, že gáza a vrecko musia byť čisté a neparfumované, inak by si finálnu chuť jedla zhoršil. Po pár minútach varenia (5 až 10) ryžu vyber, čím by sa mala absorbovať časť soli a tým zjemníš jeho chuť.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.