zapach (2)
Jednohubky, Ľudské telo

Vieš, prečo je šušeň zelený? Aké ďalšie sfarbenie môže mať a čo to znamená?

Určite si už niekoho vidiel špárať sa v nose a krátko na to z neho vytiahol šušeň. Možno si to bol aj ty sám, kto sa špáral v nose s cieľom, vybrať z neho niečo, čo ti bráni nadýchnuť sa. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, prečo je zelený? V skutočnosti môže mať ale aj iné odtienia. K tomu sa ale dostaneme neskôr. Poďme sa na túto tému pozrieť podrobne spolu s portálom pennmedicine.org.

V prvom rade treba povedať, že šušne sú prirodzenou imunitnou reakciou nášho teľa. Nie je to niečo, čo máš len ty. Možno by si to nepovedal, ale plnia dôležitú úlohu v ochrane dýchacích ciest. Farba šušňa, či už je zelená, žltá alebo iná, môže veľa napovedať o tom, čo sa deje v tvojom tele, a niekedy môže byť aj indikátorom infekcie alebo iných zdravotných problémov.

titulka-sparanie-v-nose
Zdroj: Unsplash (Alexander Krivitskiy), PNGwing, Úprava: Vedavovrecku.sk

Ako šušeň pomáha nášmu telu?

Mucus, z ktorého sa šušeň tvorí, plní niekoľko kľúčových funkcií. Jeho hlavným účelom je zachytávanie a odstraňovanie nečistôt, ako sú prach, baktérie a iné cudzie častice, ktoré sa dostávajú do dýchacích ciest. Ak by si nevedel, tak mucus je hlien, hustá, želatínovitá tekutina, ktorá sa tvorí v slizniciach nosových dutín hrdla, pľúc a tráviaceho traktu. Jeho hlavnou funkciou je ochrana tkanív a rovnako ako šušeň, zachytáva nečistoty, baktérie či vírusy.

Prečo je šušeň zväčša zafarbený do zelena?

Zelená farba šušňa vzniká v dôsledku prítomnosti bielych krviniek, konkrétne neutrofilov, ktoré sa podieľajú na boji proti infekcii. Keď naše telo zápasí s vírusmi alebo baktériami, neutrofily sa zhromažďujú v nosnej dutine a uvoľňujú látky, ktoré môžu mať zelený odtieň. To je dôvod, prečo šušeň môže mať zelenú farbu, keď máš nádchu alebo infekciu dutín.

Šušeň môže mať aj iné odtienia

Pravdou ale je, že ak sa špáraš v nose, tak môžeš sem tam vybrať „vojaka“, ktorý je sfarbený aj do inej farby. Šušeň môže mať rôzne farby, pričom každá z nich môže signalizovať iný stav alebo proces v tele.

Napríklad môže byť číry, biely či žltý. Číry hlien je bežný a znamená, že sliznica nosných dutín je v poriadku. Biely šušeň môže naznačovať mierne upchatie nosových dutín alebo začiatok infekcie. Ak je šušeň žltý, tak to môže znamenať, že telo aktívne bojuje proti infekcii.

Hnedý alebo oranžový hlien môže byť spôsobený prítomnosťou starej krvi z poškodených kapilár v nose alebo vdychovaním nečistôt. Ak má šušeň ružovú alebo červenú farbu, pravdepodobne obsahuje čerstvú krv. To môže byť spôsobené drobným poškodením nosových tkanív. Napríklad, že si prstom poškrabeš sliznicu, ktorá začne krvácať. Čierny hlien je zriedkavý a môže byť spôsobený vdychovaním častíc ako je dym alebo prach. V niektorých prípadoch môže signalizovať vážnu plesňovú infekciu.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.