praci cyklus pracka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť

Vieš, pri akej teplote by si mal prať oblečenie? Aj mnohé skúsene gazdinky by ocenili tieto rady

Už sa ti niekedy stalo, že si vybral svoje oblečenie z pračky a bolo menšie o pár veľkosti, zafarbené alebo úplne zničené? Vedz, že sa to stalo už každému a to aj tým najskúsenejším gazdinkám. Málokto naozaj vie, ako správne nastaviť práčku tak, aby bola šetrná nielen k tvojmu oblečeniu ale aj k spotrebe elektriny.

pracka titulka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pri akej teplote by si mal prať oblečenie?

Ako prať oblečenie, ktoré bežne nosíme a je len mierne znečistené, a čo prať za studena?

Bežne nosené oblečenie, ktoré je suché a je bez väčšieho znečistenia môžeme prať vo vlažnej vode s teplotou do 30 stupňov (vrátane). Pranie vo vlažnej vode nám zabezpečí, že naše oblečenie bude mať dlhšie svieže farby a nepoškodí sa. Táto teplota je dostačujúca na aktiváciu čistiacich prostriedkov a spotrebuje oveľa menej elektriny a vody, ako pranie na 60°C alebo 90°C. Mimochodom, možno si to nevedel, ale mnohé enzýmy (chemicky sú to katalyzátory – veci, ktoré urýchľujú chemické reakcie), ktoré sú obsiahnuté v pracom prostriedku, pri vyšších teplotách strácajú účinnosť.

pranie pracka praci prasok
Zdroj: Vedelisteze.sk

Len pre zaujímavosť, pri praní na 30 °C spotrebuješ približne o polovicu menej energií ako pri praní na 60 °C.

Pri nízkej teplote je potrebné prať hlavne jemné materiály

Pri tejto teplote perieme aj veľmi jemné materiály, ako je napríklad čipka, ale len v prípade, že sú veľmi znečistené.

Ak je naše jemná bielizeň, len mierne znečistená perieme ju pri teplote 20 °C. Väčšina výrobcov vyrába pracie prostriedky, ktoré sa rozpúšťajú aj pri tejto nízkej teplote. Je ale dobre si skontrolovať inštrukcie pre pranie, ktoré sa nachádzajú na oblečení pred praním každého, ale hlavne jemného oblečenia.

Pozor na symbol ruky alebo preškrtnutej ruky

Ak máme oblečenie, na ktorom je nakreslený symbol ruky, alebo prečiarknutej práčky nie je vhodné ho prať ani pri nízkej teplote. Takúto bielizeň by sme mali prať ručne s použitím pracích prostriedkov na jemné pranie alebo mydla. Tiež je dôležité nepoužívať príliš teplu vodu, aby sa bielizeň nezničila.

Pranie pri vyšších teplotách zničí škvrny aj baktérie

Klasické oblečenie znečistené od jedla, trávy alebo blata, je treba prať pri vyššej teplote. Na takéto pranie zvyčajne využívame teplotu 60 °C. Ak je naše oblečenie veľmi špinavé je možné ho pred praním vyšúchať odstraňovačom škvŕn, alebo použiť niektorú z techník na odstránenie škvŕn, aby škvrny jednoduchšie zmizli. Prípadne môžeš na škrvny aplikovať gélové kapsule priamo, ak ich používaš.

tablety do riadu a pranie trik ako vycistit skvrny
Zdroj: Vedelisteze.sk

Oblečenie pre deti treba prať pri vyššej teplote, než bežné prádlo

Pri oblečení pre deti, alebo ľudí náchylnejších na choroby používame teploty 60 °C. Je to z dôvodu, že baktérie, roztoče a plesne sa likvidujú, až pri teplotách vyšších 60°C a viac stupňov. Pri tejto teplote perieme aj kuchynské utierky, uteráky, športové oblečenie, ale aj oblečenie, ktoré po vypraní na nižšej teplote ostane bežne smrdieť.

pranie pracka teplota
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vyššie teploty používame pri potrebe vyššej hygieny

Pri chorobe, infekcií, potrebe veľkej hygieny alebo aj pri oblečení znečistenom telesnými tekutinami ako je krv, moč, stolica alebo zvratky je ideálne prádlo prať pri teplote 90 °C. Treba ale podotknúť, že niektoré škvrny, ako bielkovinové (napr. krv), sa pri vysokej teplote fixujú do vlákien. Na tieto škvrny je vhodné najskôr použiť studenú vodu.

Zároveň je dôležité pripomenúť, že hlavne pri praní pri vyšších teplotách je treba prať bielu, farebnú a tmavú bielizeň oddelene, aby nedošlo k zmene farby oblečenia.

Teplota 40 °C

Teplota 40 °C je veľmi univerzálna. Pri tejto teplote sa dá bezpečne prať väčšina bežného oblečenia a textílií (napr. bavlnené tričká, oblečenie z polyesteru, elastanu a podobne) pričom táto teplota efektívne odstraňuje bežné znečistenie a zároveň je šetrná k materiálom.

Pranie pri 40 °C je teda ideálnou strednou voľbou na bežné oblečenie, ktoré nie je extrémne znečistené ani príliš jemné.

Mimochodom, ak by ťa zaujímalo, aký je rozdiel medzi pracím práškom a tekutým pracím prostriedkom, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.