Vypichovanie očí ako forma trestu má bohatú históriu v rôznych kultúrach a obdobiach. Tento krutý trest bol využívaný na zastrašovanie, potrestanie a obmedzovanie politickej opozície, uvádza web wikipedia.org.
V starovekých spoločnostiach, ako boli Babylon a Byzantská ríša, sa vypichovanie očí používalo ako fyzický trest, ktorý často sprevádzalo použitie horúcich predmetov alebo vylievanie horúcich tekutín, ako je ocot, do očí obete
V stredoveku sa vypichovanie očí používalo najmä ako trest za zradu alebo ako spôsob politickej eliminácie. Významný prípad zahŕňal byzantského cisára Basila II., ktorý po bitke pri Kleidione v roku 1014 dal vypichnúť oči tisíckam zajatých bulharských vojakov.
Jedná sa o veľmi bolestivý akt
Samotné vypichnutie oka je mimoriadne bolestivý proces, ktorý vedie k trvalému poškodeniu a často k úplnej strate zraku. Fyziologicky oko nevytečie, ale je závažným spôsobom poškodené. Oko sa môže stať bezvládnym a nefunkčným, pričom poškodenie môže viesť k infekcii a ďalším komplikáciám. Bolestivosť tohto procesu je obrovská, pretože oko je vysoko citlivý orgán s množstvom nervových zakončení, píše web jaapl.org.
Fyziologicky sa oko skladá z niekoľkých vrstiev a komôr naplnených tekutinou, ale nie je to tak, že by celé oko vytekalo von. Namiesto toho je oko násilne vytiahnuté z očnice, čo spôsobuje masívne poškodenie tkaniva.
Keď je oko vypichnuté, dochádza k poškodeniu očného nervu, svalov a okolitých tkanív. Toto zranenie môže viesť k okamžitej a trvalej slepote, pretože optický nerv, ktorý prenáša vizuálne informácie do mozgu.
Ak oko nebolo úplne odstránené, môže byť poškodené tak, že stratí svoju funkciu a deformuje sa, čo môže viesť k zmenám vo vzhľade a ďalšiemu zhoršeniu kvality života postihnutej osoby. Aj keď teda nedochádza k vytečeniu oka, dôsledky sú rovnako hrozné a trvalé.
Poznáme takéto extrémne prípady aj dnes?
V modernom kontexte sa vypichovanie očí vyskytuje zriedka, avšak stále sa objavuje v extrémnych prípadoch násilia a mučenia. Napríklad, v súdnych systémoch niektorých krajín sa tento trest objavil aj v nedávnej minulosti. V Pakistane bol v roku 2003 muž odsúdený na vypichnutie očí po tom, ako spôsobil svojej snúbenici stratu zraku pri útoku kyselinou. Podobne v Iráne bol muž, ktorý oslepil ženu kyselinovým útokom, odsúdený na rovnaký trest, aj keď obeť nakoniec svojho útočníka omilostila.
Blinding alebo vypichovanie očí je teda jedným z najkrutejších fyzických trestov, ktorý sa používal na zastrašovanie a kontrolu nad ľuďmi. Tento trest spôsobil obetiam nesmierne utrpenie a dlhodobé následky, čo z neho robí jeden z najdesivejších prostriedkov represie a pomsty.