muz vo vytahu ktory pada
Jednohubky, Veda a technika, Zaujímavosti

Výťah náš každodenný. Je spôsob, ako prežiť jeho pád?

Výťah je pre mnohých každodenným prostriedkom na prekonávanie množstva poschodí či už v bytovom dome, v práci alebo v nákupnom centre. Neraz sa stane, že sa výťah pre nejakú poruchu pokazí a asi najhoršia situácia nastáva, ak sa v ňom práve nachádzame. Výťahy sa stali už tak bežnou záležitosťou, že asi už iba málokto pomyslí na to, že by sa mohol odtrhnúť. Výťahové kabíny a ich mechanizmy prechádzajú pravidelnými kontrolami, no nešťastie sa aj napriek tomu môže stať. V tom najhoršom prípade, kedy sa výťah rúti šachtou, neostáva na premýšľanie veľmi veľa času. Existujú však nejaké spôsoby, ako si v tejto situácii zachrániť zdravie a život?

Vedeli ste o výťahoch aj tieto fakty?

Prvá písomná zmienka o výťahu pochádza z 3. storočia pred našim letopočtom a to Grécka, kde sa vynález jednoduchého výťahu pripisuje matematikovi Archimedovi. V starovekom rímskom Koloseu bolo zas 24 ručne ovládaných výťahov o sile 200 otrokov. Prvé moderné výťahy zostrojila firma Otis Elevators Company, ktorá dodáva väčšinu dnešných výťahov do celého sveta. Každé tri dni prevezú výťahy na celom svete počet ľudí, ktorý je rovný počtu ľudí na planéte. Maximálna výška, ktorú môže dosiahnuť jeden lanový výťah, je 518 metrov. Dnešné štatistiky hovoria, že výťahy sú najbezpečnejším spôsobom prepravy medzi poschodiami a dokonca sú dvadsaťkrát bezpečnejšie ako eskalátory, píše elproelevators.com.

Teória skoku počas voľne padajúceho výťahu

Jedna teória hovorí o tom, že skok vo voľne padajúcom výťahu práve pri jeho dopade, môže zachrániť život a zmierniť zranenia. Z pohľadu fyziky je výťah vo voľnom páde a jedinou silou, ktorá to má za následok je sila gravitačná. Štandardná hodnota zrýchlenia v dôsledku gravitácie spôsobí to, že výťah bude padať so zrýchlením 9,8 metra za sekundu na druhú, pričom osoby vo výťahu budú padať rovnakou rýchlosťou. Je teda možné takéto nešťastie vôbec prežiť? Odpoveď vás pravdepodobne nepoteší.

Vzhľadom na to, že sa nachádzate častokrát v uzavretom priestore, bolo by len veľmi ťažké odhadnúť správny okamih, kedy skok vykonať. Aj napriek tomu, že by bol výťah sklenený, je iba malá pravdepodobnosť správneho načasovania skoku. Celkom určite by ste utrpeli zranenia, ktorých závažnosť by závisela od výšky pádu. Čím je výška pádu vyššia, tým je aj zrýchlenie väčšie a sila, s ktorou by ste dopadli na zem, závisí od hybnosti, ktorá je súčinom hmotnosti vášho tela a rýchlosti.

Ešte horšie by ste dopadli, ak by ste vykonali skok o niečo skôr, ako by výťah dopadol. Spôsobili by ste si totižto úder hlavy o strop kabíny, čo nie je tiež ideálny stav.

Ak by sme však zvážili ideálne podmienky a načasovanie skoku by bolo také, ako má byť, takisto by to k záchrane života či zdravia neviedlo. Svoju rýchlosť by ste totižto zmenili len bezvýznamne v porovnaní s tým, aké zranenia by to spôsobilo, píše  scienceabc.com. Rovnako niektorí odporúčajú, aby ste si pri páde výťahu ľahli. Dôvodom je, že tak zväčšíte kapacitu tela, ktorá vstrebe pád. Je to sakra zlý nápad! V prvom rade si je potrebné chrániť mozog a teda našu hlavu. Poškodenie mozgu spôsobené úderom do hlavy, môže byť fatálne. Len pre zaujímavosť, to či prežijete, sa láme pri páde z 5 poschodia, ktorý rovnako môže skončiť smrťou. 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.