Stromy sú kľúčovým hráčom v boji proti pohlcovaniu oxidu uhličitého. Spoliehame sa, že v tom budú pokračovať aj v budúcnosti – ale teraz sa ukazuje, že sa deje niečo iné…
V niekoľkých posledných desaťročiach stromy v strednej Európe vyrážajú lístím skôr ako v minulosti. Reagujú tým na miernejšie zimy a skôr prichádzajúce jari. Vďaka tomu dokážu lesy absorbovať viac oxidu uhličitého než v minulosti. S touto pre nás ľudí veľmi príjemnou zmenou počítajú všetky klimatické modely.
Bohužiaľ, zdá sa, že príroda sa proti nášmu plánu tak trošku vzbúrila. Štúdia, ktorá vyšla v poslednom čísle časopisu Nature, upozorňuje, že stromy už prestávajú s predčasným rastom lístia. Zatiaľ sa tento trend „len“ spomaľuje, ale vedci v práci upozorňujú, že ak bude pokračovať, mohol by sa cyklus úplne zastaviť.
„Spomalenie naznačuje súčasné a možno aj budúce oslabenie schopnosti lesov absorbovať oxid uhličitý,“
Uviedol autor práce Yongshuo Fu z Pekinskej univerzity. Aby k tomuto výsledku vedci dospeli, analyzovali dáta o lesoch za desiatky rokov a zo stoviek miest v strednej Európe. Územie, z ktorého zbierali dáta, sa rozprestiera od Dánska až po Bosnu. Ide o prvú prácu, ktorá sa pokúsila analyzovať údaje z reálneho sveta – tie predchádzajúce pracovali len s laboratórnymi pokusmi.
Zistené spomalenie je dosť výrazné: v rokoch 1999-2013 došlo k útlmu o 40 percent oproti rokom 1980-1994. „Zistili sme, že reakcia na skorší príchod jari sa za posledných 30 rokov spomalila a ešte viac sa spomaliť môže,“ opísal závery štúdie Fu. Autori sa domnievajú, že stromy tak reagujú na čím ďalej menej predvídateľné výkyvy počasia. Pretože nedokážu predvídať, aká zima nastane a kedy skončí, správajú sa viac obozretne a šetria energiu na výhon listov …
Od začiatku priemyselnej revolúcie sa priemerná teplota planéty zdvihla o 0,8 stupňa Celzia, OSN by bola rada, keby nestúpla o viac ako dva stupne. Ak sa ukáže, že nová štúdia má pravdu, budú sa musieť doterajšie klimatické modely výrazne upraviť – k horšiemu.
foto:funmozar.com