modre oci
Nezaradené

Záhada: niekam zmizlo 99 percent plastového odpadu

Milióny ton plastu skončia každým rokom vo svetových oceánoch. Ale podľa novej štúdie niekam zmizne až 99 percent tohto odpadu.

Na začiatok niečo málo čísel: celé ľudstvo vytvorí za rok asi 300 miliónov ton plastového odpadu. Podľa vedcov z americkej National Academy of Sciences asi 0,1 percenta z tohto množstva skončí v oceánoch. Lenže, ako teraz zistili experti z University of Western Australia, vôbec netušíme, čo s týmto plastom deje. Jedna z možností, ktoré sa ponúkajú, je obzvlášť desivá…

Možno sa plast dostáva do zažívacieho traktu rýb a z neho do potravinového reťazca. A teda aj do nás, do ľudí… Ako na to vedci prišli? Medzi rokmi 2010 a 2011 expedícia Malaspina lovila plast v piatich svetových oceánoch. Štyri špeciálne upravené lode lovili sieťami zvyšky plastov v najrôznejších hĺbkach – ale po vyhodnotení poznatkov zistil, že v oceánoch je len 40 000 ton plastového odpadu, teda asi stotina očakávaného množstva. Kam zmizlo tých ďalších 99 percent? Nikto nemá najmenšie tušenie.

Štúdia vyšla v odbornom časopise PNAS – a vedci sú v nej naozaj bezradní. Jediné predstaviteľné vysvetlenie spočíva v tom, že plast žerú ryby. Je možné, že vlny a radiácie zo Slnka rozbijú plastové tašky a odevy na malé čiastočky, tak drobné, že ich nevedomky zožerú ryby.

Útržky plastových vreciek totiž pripomínajú malé medúzy, a tak sa stávajú príťažlivé pre dravcov. Túto hypotézu v podstate potvrdzujú aj experti z iných odborov. „Áno, je to jednoznačné,“ vysvetľuje Peter Davison z Farralon Institute for Advanced Ecosystem Research z Kalifornie. „Zvieratá v mori žerú plast. Ale nevieme presne koľko, ani si ešte nedokážeme predstaviť, aké to bude mať pre morské ekosystémy dôsledky… „ .src

olymp

 
olymp

 
olymp

 
olymp

 
olymp

 
olymp

 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.