Milióny ton plastu skončia každým rokom vo svetových oceánoch. Ale podľa novej štúdie niekam zmizne až 99 percent tohto odpadu.
Na začiatok niečo málo čísel: celé ľudstvo vytvorí za rok asi 300 miliónov ton plastového odpadu. Podľa vedcov z americkej National Academy of Sciences asi 0,1 percenta z tohto množstva skončí v oceánoch. Lenže, ako teraz zistili experti z University of Western Australia, vôbec netušíme, čo s týmto plastom deje. Jedna z možností, ktoré sa ponúkajú, je obzvlášť desivá…
Možno sa plast dostáva do zažívacieho traktu rýb a z neho do potravinového reťazca. A teda aj do nás, do ľudí… Ako na to vedci prišli? Medzi rokmi 2010 a 2011 expedícia Malaspina lovila plast v piatich svetových oceánoch. Štyri špeciálne upravené lode lovili sieťami zvyšky plastov v najrôznejších hĺbkach – ale po vyhodnotení poznatkov zistil, že v oceánoch je len 40 000 ton plastového odpadu, teda asi stotina očakávaného množstva. Kam zmizlo tých ďalších 99 percent? Nikto nemá najmenšie tušenie.
Štúdia vyšla v odbornom časopise PNAS – a vedci sú v nej naozaj bezradní. Jediné predstaviteľné vysvetlenie spočíva v tom, že plast žerú ryby. Je možné, že vlny a radiácie zo Slnka rozbijú plastové tašky a odevy na malé čiastočky, tak drobné, že ich nevedomky zožerú ryby.
Útržky plastových vreciek totiž pripomínajú malé medúzy, a tak sa stávajú príťažlivé pre dravcov. Túto hypotézu v podstate potvrdzujú aj experti z iných odborov. „Áno, je to jednoznačné,“ vysvetľuje Peter Davison z Farralon Institute for Advanced Ecosystem Research z Kalifornie. „Zvieratá v mori žerú plast. Ale nevieme presne koľko, ani si ešte nedokážeme predstaviť, aké to bude mať pre morské ekosystémy dôsledky… „ .src