zatvorenie veka od toalety splachovanie_2_necistoty
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Veda

Zatváraš veko pri splachovaní toalety? Toto je nechutný dôvod, prečo by si to mal robiť

Toaleta, každý z nás na ňu chodí a to hneď viackrát za deň. Pravdepodobne si už v toalete niekedy niečo spláchol, čo si nemal. V tom lepšom prípade to „prešlo“ a v tom horšom, ju zapchalo. To ale nie je jediný problém, s ktorým sa môžeš na WC stretnúť.

Nemenej problematické je, že pri splachovaní toalety väčšina ľudí necháva otvorené veko. Priznaj sa, robíš to aj ty? Vedz, že ak áno, tak ide o jeden z najviac nechutných zlozvykov. Možno sa teraz pýtaš prečo. Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie s vedcami z colorado.edu.

Prečo by si mal vždy pri splachovaní WC sklopiť veko

Každý z nás splachuje toaletu niekoľkokrát za deň. Väčšine sa to zdá ako bežná rutina. Jednu aktivitu ale zabúdame robiť pri splachovaní. Je ňou zatvorenie veka. Možno už tušíš, kam smerujeme. Ide o hygienu.

zatvorenie veka od toalety splachovanie_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Zatvorenie veka záchodovej misy po spláchnutí je nielen dobrým hygienickým návykom, ale predovšetkým spôsobom, ako zabrániť šíreniu škodlivých patogénov.

Pri každom spláchnutí toalety sa totiž do okolia dostane kvantum nečistôt, ktoré sú síce voľným okom neviditeľné, no pomerne nebezpečné. Hoci sa zdá, že odpad smeruje dole, tak časť tekutín ide presne opačným smerom, hore do priestoru.

Aerosól, ktorý sa dostane do vzduchu, obsahuje nielen moč či výkaly, ale aj mikroorganizmy, ktoré spôsobujú rôzne infekčné ochorenia vrátane norovírusov a koronavírusov. Medzi najčastejšie prenášané baktérie patria Escherichia coli (E. coli) a Clostridioides difficile (C. diff), ktoré môžu spôsobiť vážne tráviace problémy.

Možno si hovoríš, že tak veľa nečistôt nemôže predsa ísť opačným smerom. Nuž, budeme ťa musieť sklamať. Vedci pomocou laserov krásne vizualizovali, koľko aerosólu sa dostane von po spláchnutí. Video, na ktorom je to zachytené, si môžeš pozrieť nižšie.

Zaujímavosťou je, že tieto nečistoty môžu z toalety „vystreliť“ rýchlosťou až dva metre za sekundu a dosiahnuť výšky jeden a pol metra. Znamená to, že kvapôčky sa pomerne rýchlo dostanú na všetko, čo je naokolo vrátane stien, zubných kefiek (ak máš spojenú toaletu s kúpeľňou), utierok a podobne.

No tie najmenšie častice (menšie ako 5 mikrónov, resp. menšie ako jedna milióntina metra) môžu vo vzduchu zostať kľudne aj niekoľko minút. Inými slovami, ľahko sa môže stať, že ich vdýchneš.

Ako už asi dobre vieš, tak zatvorením veka môžeš drasticky znížiť počet aerosóly, ktoré sa môžu dostať na povrchy a do vzduchu. Samozrejme, niečo málo unikne aj po jeho zatvorení, no výrazne menej.

Odborníci zároveň odporúčajú, aby si toaletu a priestor naokolo čistil pravidelne a to aspoň raz za týždeň až dva, aby si minimalizoval nečistoty z toalety na okolí. Len pre zaujímavosť, odhaduje sa, že až 60 % infekcií tráviaceho traktu v domácnostiach s viacerými členmi môže byť spôsobených patogénmi, ktoré sa šíria z toalety.

Ak by si chcel doma zistiť, kam až dosiahnu aerosóly u teba doma, tak to môžeš odhaliť jednoduchým trikom, stačí použiť UV svetlo, ako môžeš vidieť na fotografii nižšie.

zatvorenie veka od toalety splachovanie_3_necistoty
Zdroj: Vedelisteze.sk

Týmto spôsobom môžeš na vlastné oči vidieť dôležitosť zatvárania veka.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.