Postavenie žien v spoločnosti bolo vždy komplikované. Oveľa viac vecí mali totiž zakázaných, ako povolených.
Volebné právo získali až v 20. storočí. Už len tento fakt svedčí o tom, že ich postavenie v spoločnosti ovládanej mužským pohlavím nebolo vždy jednoduché. Mnohé veci boli pre ženu jednoducho spoločensky neakceptovateľné.
Ženy v minulosti okrem práva voliť nemohli napríklad…
…vlastniť kreditnú kartu
Znie to až neuveriteľne, no zákony v USA v 70. rokoch zakazovali slobodným alebo rozvedeným ženám vlastniť kreditnú kartu. K žiadosti o ňu sa totiž musel podpísať aj muž.
…byť súčasťou poroty na súde
V americkom súdnom procese sa využívajú takzvané poroty. V súčasnosti v nich nájdete zastúpenie rôznych ľudí a oboch pohlaví. Kedysi to tak nebolo. Mnohí sa totiž domnievali, že pre ženy je nevhodné počuť detaily kriminálnych prípadov alebo, že budú príliš zhovievavé. Tieto prísne podmienky sa začali meniť až v 20. storočí.
…nosiť vyzývavé plavky
Dnes populárne bikiny boli kedysi priam hrôzostrašným priestupkom. Ženy boli vo svojich pohyboch na pláži značne obmedzené. V 20. rokoch 20. storočia nemohli príliš ukazovať nohy či nahú kožu a dĺžka plaviek bola pravidelne meraná. Bikiny spopularizovala až v 50. rokoch herečka Brigitte Bardot.
…pracovať počas tehotenstva alebo po materskej dovolenke
Návrat do práce po materskej dovolenke je dnes už bežnou súčasťou života mnohých žien. No niekedy v 60. rokoch to tak jednoduché nebolo. Zamestnávatelia ich totiž naspäť prijať vôbec nemuseli, ak ste si totiž vzali materskú dovolenku, bolo to už nastálo. Zákony túto situáciu vôbec nezohľadňovali.
…hrať futbal
Futbal medzi ženami sa spopularizoval najmä po odchode mužov do prvej svetovej vojny. Začali sa vytvárať rôzne tímy a často sa hralo pre verejnosť. V neskorších rokoch však doktori vyhlásili, že tento šport nie je vhodný pre ženské telo. Toto platilo až do 70. rokov.
…sledovať Olympijské hry
Ešte v starovekom Grécku sa ženy nielen, že nemohli zúčastniť hier, no nemohli ich ani sledovať. Vzťahovalo sa to najmä na vydaté ženy a porušenie sa trestalo dokonca aj smrťou. Podobné nálady sa objavovali aj v 30. rokoch v Británii.
…fajčiť na verejnosti
Začiatkom 20. storočia sa v meste New York rozhostili nálady, že fajčenie je výlučne mužská záležitosť. Ženy si cigaretu nemohli zapáliť na ulici, v baroch, reštauráciách a ani v hoteloch.
zdroj: mentalfloss.com