Počas druhej svetovej vojny, keď nacistické sily obsadili časť Európy a severnej Afriky, ukoristili zlato, vzácne maľby a iné hodnotné predmety, po ktorých sa dodnes pátra. Mnohí ľudia veria, že nacisti cennosti niekde ukryli a časom sa ich podarí nájsť všetky. Pod pojmom nacistické zlato možno rozumieť všetky cenné veci ako napríklad maľby, šperky, orientálne koberce, striebro, porcelán či sklo. Takisto tento pojem zahŕňa menové zlato, ktoré držia vlády v centrálnych bankách ako súčasť svojich menových rezerv.
„Menové zlato je zlato, ktoré Nemci ukoristili z centrálnych bánk patriacich štátu,“ vysvetľuje Ronald Zweig, profesor izraelských štúdií na Newyorskej univerzite. „Toto nie sú veci ukradnuté jednotlivým súkromným obetiam. Vieme, že Nemci ukradli menové zlaté rezervy všetkých národných bánk krajín, ktoré okupovali a len 70 % týchto peňazí bolo po vojne obnovených,“ dodáva Zweig.
Menové zlato ulúpené bankám bolo následne nacistami uložené v centrálnych depozitároch a použité na financovanie nacistického režimu. Lúpežiam sa ale nevyhli ani obyvatelia ako jednotlivci. Nepeňažné zlato vo forme vzácnych predmetov, šperkov či artefaktov pochádzalo z domov či dokonca z tiel obetí. Množstvo lupov súkromných osôb sa buď stratilo alebo zabavilo, informuje portál livescience.com.
V ktorých lokalitách by sa cenný poklad mohol skrývať?
Vzhľadom na to, že množstvo nacistami ukradnutých cenností nebolo ešte objavených, veľa ľudí hľadá cenný poklad na miestach, o ktorých kolujú rôzne príbehy či povery, ako napríklad v Poľsku, Nemecku, Rakúsku či Holandsku.
Ešte v roku 1945 americká armáda objavila ukradnuté cennosti v Nemecku a Rakúsku. Najpozoruhodnejším objavom bola soľná baňa Merkers v Durínsku v Nemecku, ktorá obsahovala zlaté prúty, mince a obeživo v hodnote 517 miliónov dolárov, čo bola hodnota z roku 1945, no dnes má tento objav hodnotu okolo 8,5 miliardy dolárov. Osobné cennosti zabavené a ukradnuté jednotlivcom boli buď vydražené pre verejnosť alebo predané a výnos venovaný organizáciám pomáhajúcim židovským obetiam. Celková hodnota zlata a cenností ostáva i dodnes neznáma.
Ako ďalšie potenciálne miesto úkrytu pokladu sa už dlho spomína poľské mesto Wałbrzych, kde by mal byť pod horou v tuneli ukrytý vlak plný nacistického zlata. V roku 2016 sa však realizoval rozsiahly výkop a v tuneli sa nič nenašlo.
Vlak s kopou zlata však naozaj existoval a počas druhej svetovej vojny smeroval z Budapešti do Álp. Vlak ostal počas svojej cesty v rakúskom Tauernskom tuneli aj s časťou lupu, pričom ďalšie časti nacisti ukryli na iných rôznych miestach v Tirolsku a vo Feldkirchu. Po vojne boli tieto cennosti nájdené miestnymi farmármi a francúzskou armádou a zlato z vlaku zabavilo americké vojsko.