Google je naším pomocníkom v mnohých situáciach. Zdá sa, že dnes tam nájdete už skutočne všetko.
Ako však nájsť presne to, čo potrebujete len cez niekoľko jednoduchých klikov? Tieto tipy vám pomôžu vyselektovať všetko nadbytočné.
Jedno alebo druhé
Niekedy si počas vyhľadávania nie sme istí, či máme dobré meno respektíve dobrú informáciu. Tento problém môžete jednoducho vyriešiť tým, že viacero slov alebo jeho variácií napíšete v rade za sebou a oddelíte ich týmto symbolom „|“. Namiesto neho môžete využiť aj anglické „or“.
Vyhľadávanie využitím synoným
Táto pomôcka sa dá využiť najmä vtedy, ak potrebujete nájsť webstránky zamerané na konkrétnu vec. V tomto prípade využijete pred slovom symbol „~“. Napríklad, pri hľadaní informácií o zdravom jedle môžete ísť cez anglický pojem healthy food, ktorý zapíšete do vyhľadávača ako healthy ~food. Výsledky sa budú týkať len jedla a príbuzných vecí ako rôznych receptov, tipov ako sa zdravo stravovať a podobne.
Keď potrebujete vyhľadanie na konkrétnej stránke
Ak je vaším cieľom konkrétna internetová stránka, môžete si to takto uľahčit. Jednoducho napíšte adresu webstránky a slovo alebo frázu, ktorú na nej potrebujete nájsť.
Sila hviezdičky
Niekedy sa pokúšame nájsť konkrétny dátum alebo frázu a stále nám časť z nich chýba. V tejto situácii pomôže jednoduchá hviezdička. Nahradíte ňou slovo alebo číslo, ktoré si, žiaľ, už nepamätáte a Google to za vás vyrieši.
Keď chýba viacero slov
V horšom prípade, že ste nezabudli len jedno kľúčové slovo ale viacero slov, ponúka Google taktiež odpoveď. Pokúste sa spomenúť si na začiatočné a možno posledné slová a medzi ne vložte „AROUND + (približný počet slov na vyhľadanie)“. Napríklad pri snahe nájsť text, ktorý nemôžete dostať z hlavy to bude vyzerať takto: „I wandered AROUND(4) cloud“.
Využitie časového rámca
Pri hľadaní udalostí v konkrétnom časovom období stačí napísať približné roky a celý záber tak v určitom pásme ohraničíte tromi bodkami. Napríklad pri vyhľadávaní vedeckých objavov v 20. storočí to bude vyzerať „1900…2000“.
Pátranie po titulku
Pokiaľ chcete nájsť svoje kľúčové slovo v konkrétnom titulku alebo adrese, využijete formulku „intitle:“ alebo „inurl:“. Následne bez medzery dopíšete slovo, ktoré vás zaujíma.
Hľadanie podobných webstránok
Našli ste online niečo čo sa vám skutočne páči a chcete ešte pátrať po podobnom obsahu? Jednoducho dajte do vyhľadávača pojem „related:“ a za tým názov stránky, ku ktorej chcete nájsť ďalšie alternatívy.
Celé frázy
Pri vyhľadávaní konkrétnych pojmov je najjednoduchším spôsobom dať váš pojem alebo vetu do úvodzoviek. Takto máte istotu, že vám Google vyhľadávač vyhodí len taký sled slov, aký ste zadali. Ak totiž danú frázu napíšete bez úvodzoviek, vyhľadá vám aj konkrétne slová samostatne a rôzne poprehadzovane. Týmto spôsobom si to uľahčíte a nájdete napríklad aj tú pieseň, z ktorej si pamätáte len jednu vetu.
Vyhadzovanie nepodstatných slov
Vo vyhľadávaní existuje aj taká funkcia, ktorou nežiaduce slová jednoducho vyhodíte a to tak, že pred nechcené slovo zadáte znamienko mínus. Napríklad hľadáte nové zaujímavé knihy, no nechcete ich kupovať.