modre oci
Nezaradené

Pár faktov o Ötzim : Ľadovom mužovi, ktorý sa našiel zachovaný v Alpách

Ötzi je 5300-ročná mŕtvola, objavená v Ötztalských Alpách na horskej hranici medzi Rakúskom a Talianskom v roku 1991. Nasledujúci článok, tvorí prehľad najzaujímavejších faktov o tejto svetovo najstaršej „celebrite“.

1

Ľadový muž má žijúcich príbuzných

Na základe skúmania Ötziho DNA a 3700 vzoriek krvi od anonymných darcov žijúcich v oblasti Tirolska , sa zistilo, že Ötzi má v súčasnosti najmenej 19 genetických príbuzných. Týchto 19 ľudí a Ötzi majú spoločného predka, ktorý žil pred 10 000 až 12 000 rokmi.

2

Ötzi a zdravotné problémy

Vedci podrobili Ötziho telo mnohým skúmaniam, ktorých zistenia vôbec neboli pekné. Na zozname zdravotných ťažkostí sa objavili napr.: opotrebované kĺby, žlčové kamene, kôrnatenie ciev. Okrem toho bola alarmujúca úroveň arzénu v jeho tele, spôsobená pravdepodobne v dôsledku práce s kovovými rudami a ťažbou medi. Napriek všetkým týmto ťažkostiam, bol dôvodom jeho smrti zásah šípom do chrbta.

Ötzi zmrznuté telo nájdené v Alpách

Ötziho zmrznuté telo nájdené v Alpách

img: via mnn.com

3

Anatomické abnormality

Ötzimu chýbali oba zuby múdrosti a taktiež 12. pár rebier. Medzi prednými hornými zubami mal medzierku – diastemu.

4

Tetovanie

Ötziho telo pokrýva viac ako 50 tetovaní. Nachádzajú sa najmä na ľahko zraniteľných miestach, napríklad na kĺboch alebo na chrbte. Výskumníci veria, že tetovania označujú akupunktúrne body.

Ötziho tetovanie

Ötziho tetovanie

img: via mnn.com

5

Živil sa rastlinami a kozami

Jeho žalúdok obsahoval cez 30 rôznych druhov peľu. Analýza tohto peľu ukazuje, že Ötzi zomrel na jar alebo začiatkom leta. Podľa posledného natráveného jedla sa podarilo zistiť, že 2 hodiny pred smrťou jedol mäso divých kôz.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť