modre oci
Nezaradené

VIDEO: Austrálčania majú ďalšie starosti, útočia na nich straky a vrany

Ako by nestačilo, že na začiatku jesene musia Austrálčania odolávať útokom strák, tak k hojnému počtu útočiacich živočíchov sa teraz pridali aj vrany.

Zdá sa, že austrálske vrany prežívajú menšiu evolúciu, keďže sa postupne prestávajú báť ľudí. Tento jav si všimol Darryl Jones, ekológ z Univerzity v Brisbane, keď zaregistroval hniezdo vrany na vonkajšej stene svojej kancelárie.

„Vrany z toho hniezda na mňa zaútočili. Nevrazili do mňa, ale preleteli mi len niekoľko centimetrov od hlavy. A využili moment prekvapenia – nálety robili zozadu,“ povedal Jones pre Mashable.

Nálety vrán sú dosť podobné náletom strák. Tieto vtáky zvyknú napádať chodcov či cyklistov počas doby párenia a keď majú v hniezdach malé. Hoci väčšina náletov skončí len vystrašením, austrálske úrady registrujú prípady zranenia hlavy, očí a dokonca aj smrť (12-ročný chlapec sa v roku 2010 snažil vyhnúť náletu a vbehol pred idúce auto).

australians-are-now-under-attack-by-both-magpies-and-crows1-1-805x1073img: lostateminor.com

„Vtáky sa postupne prestávajú báť ľudí. Keď si už na nás zvyknú, nemajú problém robiť nálety,“ skonštatoval ekológ. V Austrálii sa tak k hadom, pavúkom či krokodílom pridali ďalšie zvieratá, ktoré vás chcú zabiť. Super!

 img: Titulná foto – via mashable.com

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť