obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti, Zvieratá

10 úžasných zaujímavostí o sovách

Noční lovci a symboly múdrosti. Žijú s nami, no vďaka ich zvykom ich vídame len málo. Sú to sovy. My vám však v dnešnom článku ukážeme tieto symboly noci tak, ako ich možno nepoznáte.

1. Extrémna úprava krvného obehu

Všetky druhy sov sa líšia, no jedno majú spoločné. Všetky sovy dokážu otočiť hlavu až o 270 stupňov. Umožňujú im to krčné stavce. Zatiaľ čo iné vtáky ich majú stavcov 7, sovy ich majú 14. Lenže pri takomto pohybe hlavy by sa človeku prerušil krvný obeh. Ako to teda sovy robia, aby tento pohyb prežili? Odpoveď nám dá vedecký tým Johna Hopkinsa. Ten prišiel na to, že sovy majú v dolnej časti hlavy zväčšené cievy. V týchto cievach sa potom ukladá krv na  ,,horšie časy,´´ a zásobuje nezásobované časti tela, počas tohto doslova krkolomného pohybu.

2. Sovy pseudokanibalky

Sovy sú v oblasti kanibalizmu dosť zvláštny druh. Na jednej strane kanibalmi sú, a na strane druhej nie. Sovy útočia na iné sovy len v prípade extrémneho hladu. Taktiež útočia len väčšie sovy. Malé druhy sov sa útočiť neodvážia.

3. Bláznivé oči

Videnie sov je pomerne netradičné. Ich oči sú nadpriemerne veľké a uprostred hlavy sa takmer spájajú. Týmito očami však absolútne nedokážu pohybovať. Ich výhodou teda je lepšie pozorovanie koristi, no nevýhodou je oveľa horšie sledovanie väčších dravcov. Nevýhody však kompenzujú spomenutým otáčaním hlavy

4. Dravci ? Nie vždy

Každý by bol na otázku, či sú sovy predátormi odpovedal kladne. Nie však všetky sovy lovia. Sova elfia si do svojho jedálneho lístku pridáva hlodavce a iné malé zvieratká, no živí sa aj korienkami, ovocím a bylinkami. Spomínané hlodavce neloví klasickým spôsobom. Pred ich ,,lovom´´ sova zje čo najaromatickejšie plody prírody a hlodavce naláka na svoj trus. Na potravu hľadajúce zvieratká sa už len letmo spustí zo stromu.

5. Nie všetky sovy húkajú

Symbolom sovy je častokrát nočné húkanie. Nie všetky sovy však vydávajú práve tento zvuk. Ten je totiž typický najmä pre väčšie druhy. Menšie druhy vydávajú častokrát piskľavé či iné vysoké tóny.

6. Jedia väčšiu korisť ako si myslíte

Hlodavce a maličké cicavce. To je považované za najčastejšiu potravu sov. Výry patria medzi najväčších okrídlených lovcov na planéte, a tak je pochopiteľné, že hlodavce im nie vždy stačia. Podľa istej správy bol výrom napadnutý a zabitý dokonca vlk. Zatiaľ čo tu ide len o poveru, malé jelene a líšky sú dokázanou a pravidelnou stravou výrov. V jednom z prípadov je dokonca dokázané, že výr zabil dospelú volavku. Iné sovy majú zas záľubu v ježkoch. Ježka vďaka svojím pazúrom ľahko zvbavia pichliačov.

7. Žijú v kaktusoch

Nie všetky sovy majú svoje skrýše v stromoch aké poznáme. V Severnej Amerike, konkrétne na území Sonorskej púšte, rastú kaktusy Saguaro. Tieto kaktusy však nemajú na výšku meter, ani dva metre, ale rovno desať metrov. V Sonorskej púšti tvoria tieto giganty celé kaktusové lesy, a poskytujú tak útočisko spomínaným sovám elfím. Kaktusy tiež pre sovy poskytujú relatívne bezpečný úkryt. Veľa dravcov si totiž rozmyslí, či sa bude kvôli malej elfej sovičke púšťať do lezenia na tŕnistú rastlinu.

8. Sovy a ľudia

Sovy sa v ľudskej kultúre preslávili ako symbol múdrosti a spoločníkov čarodejníkov. Najznámejšia sova na svete je bez pochýb sova Hedviga Harryho Pottera. Sovy ale neboli vždy naši priatelia. Kedysi boli považované za symbol skazy a predzvesť katastrofy a výhaňané ďaleko od ľudských obydlí. Sovy však pre ľudí nie sú len kultúrnym symbolom. V minulosti boli sovy využívané tiež pre neskúsených sokoliarov. Ich cvičenie bolo totiž o dosť ľahšie ako u sokolov.

9. Divní príbuzní

Sovy sú síce brané ako dravce, no s predátormi ako sokol, orol či jastrab má toho spoločného pramálo. Taxonómia je pomerne kontroverzný odbor, ale jej klasifikácia berie sovy skôr ako príbuzných spevavých vtákov a kolibríkov. Jastraby a iné dravci sú zaraďované skôr do skupiny primitívnejších vtákov.

10. Tichí lovci

Dokonalých lovcov robí zo sov najmä jedna vec. Schopnosť dokonale počuť a samotné byť dokonale ticho. Takáto schopnosť ale vyžaduje úpravy. Háčiky na prednej strane krídel sú uspôsobené ako vzduchové tlmiče. Rozstrapatená časť na zadnej časti krídel zase umožnuje tichý let a nepozorované vrhnutie sa na korisť. Niekoľko druhov sov má asymetrické uši. To znamená, že dokážu určiť oveľa presnejšie rozmiestnenie zvukových podnetov.

Poučná poznámka: Taxonómia je vedná disciplína zaoberajúca sa delením živých organizmov do hierarchicky usporiadaných kategórií.

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: Listverse.com

Jazyková korektúra: Tomáš Lopeň

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.