obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

10 vecí čo ste nevedeli o Al-Kájde

Keď sa povie Al-Kájda, všetci si vybavia slovo terorizmus. Na svete je už od roku 1979, a od tejto doby sa dokázala stať najnenávidenejšou organizáciou na svete.

10. Výčitky svedomia ? Občas áno!

Suicide Bombing Kills Eight In Kabul

Povedzme si to na rovinu. Al-Kájda nie je známa preto, že by zachraňovala mačiatka a podobne. Po úspešnom útoku naopak často zverejňujú slávnostné videá, oslavujúce ich čin. Napriek tomu sa však občas nájde aj video, kde Al-Kájda povie: Je nám to ľúto! Stalo sa tak napríklad aj v roku 2013, kedy pobočka Al-Kájdy v Saudskej Arábii zaútočila na ministerstvo obrany v Jemene. Veliteľ akcie, Kásim al-Raimi, zakázal útočiť blízko nemocnice. Napriek tomu sa k niekoľkým členom tento oznam nedostal, a 52 pacientov a zamestnancov bolo zabitých.

Vo videu, ktoré tento čin nasledovalo, al-Raimi povedal: „Uznávame túto chybu, ľutujeme ju a rodinám ponúkame odškodné.“

9. Majú veľa papierovania

2-paperwork

Rôzne papierovanie je nepochybne nepríjemná vec. Vedeli ste však, že túto činnosť musí zvládať aj Al-Kájda? Jej posadnutosť papierovaním nás nasmeruje do roku 1976, kedy bin Ládin študoval na vysokej škole ekonómiu. Neskôr sa zamestnal vo veľkej a významnej firme, kde sa stal ekonómom. Staré zvyky však neumierajú, a preto keď v roku 1979 zakladal Al-Kájdu, rozhodol sa ju založiť ako legálnu spoločnosť. Vďaka tomu však mal aj veľmi veľa papierovania.

Nezáleží na tom, či sa kupujú stovky zbraní, alebo pohár horčice. Pracovníci Al-Kájdy musia predkladať doklady o zakúpení svojmu nadriadenému neustále. Keď mierové vojská OSN obsadili základňu Al-Kájdy v meste Timbuktu (Mali, región Tombouctou), ich prekvapenie nemalo hraníc. Nenašli síce žiadne zbrane, no našli stovky potvrdení o zakúpení každej položky na základni. Zistili tak, že Al-Kájda zakúpila mydlo, makaróny či metlu.

Okrem sledovania svojich výdajov má Al-Kájda aj veľa ďalšieho papierovania. Patria sem formuláre so žiadosťou o prácu vo firme, ktoré musí vyplniť každý uchádzač o miesto v Al-Kájde. Taktiež napríklad informácie o mzdách. V každom väčšom meste sa tiež nachádza personálne oddelenie Al-Kájdy.

Ak však odmietate dodržiavať pravidlá, skončíte tu však veľmi zle. Napríklad ako Moktari Belmoktar. Podľa pravidiel džihádu bol veľmi dobrým stúpencom Al-Kájdy, no čo s ním, keď sa neriadi pravidlami firmy? Nikdy sa neukázal na rokovaniach, a ignoroval dôležité telefonáty. Vedúci Al-Kájdy pre jeho oblasť mu preto jedného dňa zaslal 12 stranový list, kde mu vyčítal všetky nedostatky. Napríklad, že raz prijal výkupné len 900 000 dolárov namiesto 3 000 000 dolárov. Nakoniec sa Belmoktar rozhodol Al-Kájdu opustiť, a vytvoril vlastnú teroristickú skupinu. Aj terorista chce byť svojim vlastným pánom

8. Organizujú akcie pre rodinu

3-family

Popíšte Al-Kájdu jedným slovom. Vybrali ste si radikálny, fundamentalisti alebo snáď zlo? Nuž, povedzme že skoro. Ja by som povedal… zábava. Napriek striktnému výkladu práva s názvom šaría, vie aj Al-Kájda usporiadať párty. V roku 2013 si dve vetvy Al-Kájdy dali prestávku od bojov a rozhodli sa zorganizovať akciu pre rodiny z ich krajiny. Džihádisti zorganizovali súťaž v pojedaní zmrzliny, recitovaní koránu a rôznymi ďalšími hrami.

Inšpirovaní úspechom festivalu, usporiadali ešte v ten istý rok ďalšiu akciu. Verte či neverte, ale teroristi ju absolvovali v kostýmoch Spider-Mana™ či dokonca Telletubies™.

7. Publikujú On-line magazíny

4-magazines

Dopredu hovoríme, že samozrejme nie také, aké publikujeme my, avšak…  Ako, kde a kedy začať? Veľa mladých teroristov má podobné otázky. Taktiež aj podobný cieľ – vyhlásiť vojnu západu. Avšak pokiaľ nevedia ako vyrobiť napríklad bombu, sú Al-Kájde na nič. Pre takýchto potencionálnych teroristov je tu magazín Inspire. Ten je naplnený tipmi k odpáleniu metra či vyvolaniu paniky. Na ukážku vyberáme: Čo očakávať v Džiháde? alebo Vytvor si bombu v kuchyni tvojej matky!

Istá hackerská skupina v minulosti nahackovala tento magazín, a v jednom čísle sa objavili návody k… pečeniu košíčkov. Z tohto počinu si zahraničné médiá robili srandu ešte viac než mesiac po zverejnení. Znie to síce ako vtip, ale len do chvíle kedy, si niekto tieto návody vezme do hlavy. Atentátnik z Bostonu Dzhokhar Tsarnaev vypovedal, že zostrojiť bombu ho naučil práve tento magazín. Napriek tomu že magazín je voľne dostupný na internete, my vám ho tu nezverejníme, z bezpečnostných a politických dôvodov

6. Zabíjajú slony

5-elephants

Ako každá organizácia, aj Al-Kájda potrebuje peniaze. Veď viesť vojnu proti celému západnému svetu je nákladné úsilie. Vzhľadom k tomu, že ich šéfovia si väčšinou všetky peniaze nechávajú pre seba, musia sa členovia spoliehať na dobrovoľné dary, alebo…

Agenti Al-Kájdy sa radi spoľahnú aj na tvrdšiu prácu. Okrádanie charity? Prečo nie. My však máme na mysli skôr napríklad také pytliactvo. V poslednej dobe sa tento biznis rozmáha u podnikavých členov Al-Kájdy v Afrike. Za zabíjanie slonov získavajú členovia tejto odnože až 600 000 dolárov mesačne podľa papierov (viď. bod číslo 9).

5. Milujú Casio hodinky

6-watch

Casio F91-W sú lacné a zaváňajú minulosťou. Takmer po 25 rokoch od uvedenia sú tieto hodinky stále celosvetovým hitom. Majú však jeden zásadný problém. Sú to vynikajúce rozbušky. Stačí už len pár vecí a dokonalú smrtiacu zbraň vyrobíte za pár minút. Podľa istých zdrojov priamo z väznice Guantanámo je najzadržiavanejším predmetom práve tento typ hodiniek.

4. Nenávidia teórie o sprisahaní na 11. septembra

7-president

Magazín Inspire (viď. bod číslo 7) v roku 2012 publikoval článok ostro kritizujúci amerického prezidenta. Nie že by to bolo niečo nezvyčajné, ale tentokrát kritizoval jeho konšpiračné teórie. Sám prezident totiž vtedy stál za teóriou, že v septembri 2001 neútočila Al-Kájda (no nepriklonil sa ani k americkej vláde). Al-Kájda samozrejme tieto teórie vyvrátila.

3. Majú svojich vlastných rapperov

Ak Al-Kájda vchádza do mesta ukrývajte iPody. Hudba je totiž zlo, spev však nie. Zvlášť keď je prospešný Al-Kájde. Zadajte do Google Omar Hammami. Narodil sa v Alabame, no neskôr sa presťahoval do Somálska. Dnes pre Al-Kájdu rappuje o západných inváziách do Afganistanu. Samozrejme, že keď západ zhadzuje človek zo západu, pôsobí to o dosť dôveryhodnejšie.

2. Snažili sa uniesť herca Russela Crowe-a

"Robin Hood" Premiere - 63rd Cannes Film Festival

Vo filme Labyrint lži (Body of Lies, USA, 2008) Russel Crowe hrá dôstojníka CIA stopujúceho teroristov. V roku 2001 sa však úlohy obrátili. Počas nakrúcania jedného z filmov ho navštívili agenti FBI s tým, že sa ho podľa dostupných informácii, má čoskoro pokúsiť uniesť Al-Kájda. Nikto sa ho síce po tom nepokúsil uniesť, no agenti FBI mu boli v pätách ešte 4 roky po tom.

1. Vyrábajú vlastné videohry.

10-video-games

Videohry sú super spôsob k odreagovaniu.JEdnu si preto vytvorila aj Al-Kájda K tomuto bodu vlastne netreba toho veľa hovoriť, a preto vám ju jednoducho ponúkame k hraniu na ODKAZ

Text: Jozef Kotrý

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Zdroj: Listverse.com

Zdroj multimediálnych súborov: Shutterstock.com

Jazyková korekcia: Milan Kršiak

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.