modre oci
Nezaradené

Rekordné chrobáky

Ak máte problém s klasickými, domácimi chrobákmi, máme práve pre vás práve tento článok. Chrobáky, ktoré vám tu ukážeme sú rekordmanmi svojho oboru, a pokiaľ máte z chrobákov strach, stretnúť by ste ich nechceli. 

1. Chrobák s najväčším objemom

titanus-giganteus

Pokiaľ chceme nájsť chrobáka s najväčším objemom, nepochybne máme na mysli fúzača typu Titanus Giganteus, ktorého najväčší doložený jedinec je dlhý cca 16,7 cm.

2. Najodolnejší voči chladu

stiahnuť

Počas vývoja sa chladu najlepšie prispôsobil nepochybne chrobák druhu Pterostichus brevicornis. Jeho telo odoláva chladu vďaka ochrannému glycerolu. V laboratórnych podmienkach odolal jeho zástupca teplote až -87 °C.

POUČNÁ POZNÁMKA: Glycerol, alebo glycerín je hygroskopická bezfarebná viskózna kvapalina bez zápachu, sladkej chuti. Je dôležitou biogénnou organickou zlúčeninou, lebo je vo forme svojich esterov súčasťou tukov. V zriedenom stave sa používa k zvlhčovaniu pokožky a slizníc, lebo viaže atmosférickú vlhkosť a tým ju prenáša do povrchu tela, naopak použitie čistého glycerínu je nevhodné, pretože naopak z pokožky odčerpáva vlhkosť a tým ju vysušuje.

3. Najväčší chrobák

Dynastes_hercules_lichyi_07

Najväčším chrobákom je druh Dynastes hercules. Tento dorastá až do dĺžky až 19 centimetrov.

4. Najväčší slovenský chrobák

milan_strba2006_38401

Najväčším ,,slovákom” je druh Roháč veľký, ktorý dosahuje dĺžku tela až 9 cm (pri našich podmienkach najviac 8 cm)

5. Najhlučnejší

_53757769_micronecta_scholtzi_2_jsueur_mnhn

Za najhlučnejšieho chrobáka, ale aj tvora všeobecne, je považovaný druh Micronecta Scholtzi.  Tento hmyz je možné nájsť pri sladkovodných tokoch v celej Európe. Biológovia samcom tohto druhu hmyzu namerali schopnosť vytvoriť cvrlikavý zvuk so silou 99,2 decibelu. Pre porovnanie, zbíjačka vytvára hluk o sile 100 decibelov.

6. Najrýchlejší

svab-americky

Nepochybne sa bude jednať o švába amerického. Jednému z exemplárov bola nameraná rýchlosť 5.4 km/h. Na Slovensku je najrýchlejší svižník. Ten môže dosiahnuť rýchlosť až 60 cm/s.

7. Najsilnejší

header Scarabaeidae

V pomere k svojim rozmerom sa bude jednať o chrobákov čeľade Scarabeidae. Títo siláci zvládnu uniesť až 85-násobok svojej hmotnosti.

V ťažnej sile je rekordmanom Geotrupes stercorosus, ktorý dokáže odtiahnuť až 100-násobok svojej hmotnosti.

8. Najstarší

Buprestidae-Chrysochroa-fulminans-_1367851706193

Najstarším zástupcom chrobákov je čeľaď Buprestidae. Pri tejto čeľadi bol preukázaný bežný vek nad 30 rokov. V roku 1983 sa dokonca podarilo nájsť exemplár vo veku 47 rokov.

9. Najväčší vodný chrobák

image010 (1)

Jedná sa o Vodomila Čierneho (Hydrophilus piceus). Dorastá do dĺžky asi 40 milimetrov.

TIP: Magazín Vedeli ste, že… odporúča k vyššie uvedenému textu multimediálny obsah: Kolbenwasserkäfer Water beetle Hydrophilus piceus 45mm on YouTube.com

10. Najmenší chrobák

2005_4_3_0 (1)

Najmenšími zástupcami sú severoamerické pierkavčeky, z ktorých niektoré merajú len 0,25 milimetra. Ich bežná veľkosť je asi pol milimetra.

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: Dinosaurusblog.com and Hmyz.net

Zdroj multimediálnych súborov: Wikipedia.org [1, 2, 3, 8], Bugguide.net [4,7], Skudci.com [6], Papua-insects.nl [5], Myrmecos.net [Úvod], Sazp.sk [9], Youtube.com [9-TIP], Ethos.sk [10]

Spolupráca: Matúš Karol Šoltís (Ďakujeme!)

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť