Nezaradené

10 zaujímavostí spojených s ľudským telom a zdravím, ktoré ste pravdepodobne ešte nepočuli #2

Ďalšia porcia faktov o ľudskom tele. Ak ste nezastihli prvú, môžete si ju pozrieť tu.

1

Vyliečiteľné…

V Nemecku sa lekárom podarilo vyliečiť muža z HIV vďaka transplantácií kostnej drene. Darcova DNA obsahovala mutáciu, ktorá ho urobila imúnnym voči vírusu HIV. Takáto mutácia je pomerne bežná v Severnej Európe.

2

Skoro ako jašteričky

Ak dieťa príde o špičku prsta (posledný článok), niekedy sa môže stať, že dorastie späť. Dorastie kosť, svaly aj nechet, avšak bez odtlačku prsta.

3

Všetko zlé je na niečo dobré

Čierna smrť vyústila v silnejšiu a dlhšie žijúcu ľudskú populáciu. Vedci skúmali kosti ľudí, ktorí sa narodili a zomreli pred šírením nákazy, s kosťami ľudí narodených po nákaze. Ukázalo sa, že druhá skupina bola omnoho zdravšia a silnejšia.

4

Niekedy nevieš, čo vlastne ješ

V roku 1924 objavili deti, hrajúce sa na brehu rieky, lebku. Popri pátraní sa našlo omnoho viac kostí, čo viedlo k zatknutiu Fritza Haarmana, miestneho mäsiara. Ten zabíjal ľudí a ich časti predával ako bravčové.

5

Výnimoční…

My ľudia sme jediné primáty bez kosti v mužskom pohlavnom orgáne.

screenshot_2img: flickr.com

6

Zhoda náhod

Titán je najkompatibilnejší materiál pre náš organizmus. Novovyvíjané kostné tkanivá budú práve z neho, a budú sa so skutočnou kosťou „lepiť“ až na atómovej úrovni.

7

Nepríjemnosti

Existuje mutácia, ktorá robí kosti takými hustými, že to spôsobuje nemálo nepríjemností. Napríklad pri plávaní citeľne sťahujú postihnutého ku dnu ako kameň. Spôsobuje to „škody“ aj pri poistných udalostiach, pretože zvyčajne títo ľudia vyviaznu bez akýchkoľvek zlomenín.

8

Bola tu s nami už vtedy

Prvý známy prípad benígneho (nezhubného) nádoru je z rebra 120 000 rokov starej kostry mladého Neandertálca.

screenshot_3img: flickr.com

9

Dávajte si pozor

Uhryznutie ťavy môže spôsobiť rozpustenie kosti!

10

Pomôcka

Ak si malé dieťa zložito zlomí ruku, doktori sa neobťažujú dostať zlomené časti na správne miesto (s výnimkou extrémnych prípadov). Proces zvaný remodelácia kostí to zvládne do dvoch týždňov sám, a kosť úplne opraví behom pár mesiacov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť