Nezaradené

10 zaujímavostí spojených s ľudským telom a zdravím, ktoré ste pravdepodobne ešte nepočuli #3

Prvé dva diely sa vám páčili, tak prinášame tretí. Nezastihli ste predošlé? Pozrite si ich tu

1

Len pevné časti

Popol, ktorý po kremácii ostane, sú len rozdrvené kosti. Ostatné tkanivá tela sa pri vysokých teplotách úplne vyparia.

screenshot_2img: kickassfacts.com

2

Veľmi nepríjemná

Existuje porucha kostí postihujúca deti, ktorá spôsobuje extrémne krehké kosti. Tie sa veľmi ľahko zlomia pri najmenších nárazoch a buchnutiach. Porucha sa veľmi ťažko diagnostikuje a preto ostane často príčina krehkých kostí nezistená. Mnoho rodičov preto sedelo vo väzení za násilie na deťoch.

3

Možnosť prilepšenia

Pacienti, ktorým je transplantovaná kostná dreň, často „zdedia“ imunitu a alergie darcu.

4

Kam to skryť?

V Rusku existuje železnica nazývaná „Cesta kostí“. Volá sa tak preto, lebo sa tam nachádza mnoho kostier robotníkov, ktorí pri jej stavbe zahynuli, Boli použití a skrytí v jej základoch.

5

Táborák

Anglické slovo „bonfire“ (táborák) sa v stredovekom Anglicku používalo pre veľké ohne, v ktorých sa spaľovali mŕtvoly pri epidémiách alebo po bitkách.

6

Zvláštna cesta

Larvy Machovca (parazit) sa dostávajú do hostiteľa (človeka) cez chodidlá, ďalej obehom pokračujú do pľúc, priedušnice, dostanú sa až takmer do úst, potom sú prehltnuté, cez žalúdok putujú do čriev, kde zrejú a dospievajú, až nakoniec nakladú vajíčka, ktoré sa tráviacim traktom dostanú von.

7

Jazykové rozdiely

Japonské slovo pre „uvulu“ (tú malú divnú vec vzadu v ústach, ktorá tam visí – slovenský preklad, „podnebný čapík“) je „Nodo Chinko“ (ノドチンコ), čo sa dá doslovne preložiť ako „hrdelný penis“.

screenshot_3img: kickassfacts.com

8

Vrátnica

Mandle sú strategicky uložené na ceste, ktorou prejde vzduch dýchaný naším telom. Ich úlohou je zachytiť vdychované baktérie a vírusy, a budovať imunitu voči nim, aby omnoho náchylnejšie pľúca mohli potom proti nim bojovať. Mandle sú teda vlastne „ochutnávačmi“ pľúc.

9

Druhý mozog

Ľudské telo obsahuje asi 100 miliónov neurónov v stenách tráviacej trubice (od pažeráka až po koniec hrubého čreva). Týchto nervov je toľko, až sa prezývajú druhým mozgom. Umožňujú nášmu „prvému“ mozgu vnímať svet v nás, všetky vnútorné procesy.

10

Adamovo jablko

Všetci ho máme, aj keď nie doslovne. Je to len iný názov pre štítnu chrupavku, ktorá pôsobí ako mechanický štít pre hrtan. U mužov je výraznejšia, pretože muži majú zvyčajne väčší hrtan.

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť