obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

11 faktov o filme Mad Max, ktorý má za sebou dlhú a zaujímavú históriu

Šialený Max uchvátil srdce nejedného fanúšika akčných filmov. Či už pôvodné časti v hlavnej roli s nezabudnuteľným Melom Gibsnom alebo nové spracovanie v podaní Toma Hardyho, každý film ponúka oku diváka zážitok, ktorý niekoľkokrát vezme dych. Príbeh postapokalyptickej reality však za sebou skrýva mnohé, jeho výroba nebola prechádzkou ružovou záhradou a aj tvorca George Miller si preskákal mnohým, aby film dostal k divákom. Toto ste o Mad Maxovi možno ani len netušili.

Režisér George Miller pracoval na pohotovosti, aby získal peniaze pre film.

Keďže film mal zo začiatku rozpočet len vo výške 350 000 dolárov, Miller získal niečo navyše ako doktor na pohotovosti. Pre portál Crave Online povedal, že rozpočet bol veľmi nízky a chýbali peniaze na post-produkciu. Rok strávil sám editovaním filmu v kuchyni, kým Byron Kennedy pracoval na zvuku. Neskôr sa zamestnal ako doktor na pohotovosti počas víkendov a zarobil nejaké peniaze, aby vôbec mohli pokračovať. Millerov lekársky výcvik sprevádza celý film, Max Rockatansky je totiž pomenovaný po doktorovi Carl von Rokitansky, patológovi, ktorý vytvoril takzvanú Rokitanskyho procedúru, metódu pre odstránenie orgánov počas pitvy.

Mad-Max-Shotgun

img: upcomingvfxmovies.com

Mel Gibson sa pôvodne neuchádzal o hlavnú rolu, na konkurz šiel len ako doprovod svojmu kamarátovi.

Priateľ vtedy Mela požiadal, aby s ním šiel na konkurz. Keďže agentúra potrebovala ľudí aj pre stvárnenie takzvaných „šialencov“ odfotili aj Gibsna, ktorý tam len čakal. Povedali mu, aby prišiel neskôr. Keď to urobil, George Miller mu hneď dal hlavnú úlohu. Mel Gibson neskôr na tento moment spomína v jednom rozhovore: „Bolo to skutočne zvláštne. Miller mi dal asi dve strany dialógu a prehovorov a spýtal sa či si to dokážem zapamätať, odpovedal som, áno, iste. Šiel som do druhej miestnosti a pamätal som si len určitú podstatu toho textu, keď som vyšiel improvizoval som a myslím, že na to skočili.“

Tím, ktorý pracoval na prvom filme bol spočiatku platený len pivom.

Keďže chýbali peniaze na dokončenie prvého filmu, Miller ponúkol niekoľkým šoférom a ľuďom na pľaci nezvyčajnú odmenu – bolo to pivo. S pôvodným rozpočtom si jednoducho niektorých nemohol dovoliť zaplatiť inak.

Gang prvej časti Mad Maxa hrali skutoční motorkári The Vigilanties.

Miller so svojím tímom najali na rolu motorkárskeho gangu skutočných motorkárov. Jeden z hercov Tim Burns povedal, že jediné čo chceli bolo jazdiť čo najrýchlejšie, tak ako na to boli zvyknutí. Dale Bensch, člen The Vigilanties, dokonca povedal, že v mestách koloval príbeh o tom, ako bol počas nakrúcania zabitý kaskadér. Šlo o neho, keď sa počas scény na moste prevrátil aj s motorkou, na zábere to vyzerá skutočne zle, no je to slávna scéna a podľa jeho slov to nakoniec predsa len dobre dopadlo.

toecutters-bike-gang-leave-clunesimg: madmaxmovies.com

Druhá časť s názvom Bojovník ciest je inšpirovaná ropnou krízou zo 70. rokov.

Sám Miller hovorí, že počas extrémnej ropnej krízy žil v peknom a pokojnom meste Melbourne. To sa však neskôr zmenilo. Jediní ľudia, ktorí sa dostali k benzínu boli pracovníci pohotovosti a nemocníc, hasiči a polícia. Trvalo len 10 dní v meste plnom harmónie kým niekto vystrelil. Miller premýšľal o tom, aké by to bolo, keby sa niečo podobné udialo tak o 10 rokov.

V Bojovníkovi ciest mal Mel Gibson len 16 riadkov textu.

Po vypustení filmu Fury Road / Zbesilá cesta v roku 2015 sa na sociálnych sieťach zdvihla vlna negatívnych ohlasov na prejav Toma Hardyho, ktorý vraj nevyužil dostatočne svoj potenciál a len zamrmlal pár riadkov. No druhá časť a v hlavnej roli Mel Gibson nám pripomínajú, že aj on mal len svojich 16 riadkov. Na otázku tohto zriedkavého prehovoru použil Miller citát od Alfreda Hitchcocka, „snažím sa robiť filmy, v ktorých nemusia čítať titulky v japončine.“ A to sa pokúsil urobiť nielen v pôvodných filmoch, ale aj v novom spracovaní.

Gibson sa priznal, že druhá časť z pôvodnej trilógie je jeho najobľúbenejšia.

Podľa jeho slov je v nej množstvo energie. „Nešetrí nikoho. Ľudia lietajú pod kolesá, schytá to dievča, pes, jednoducho každý. Je to ako prvý Mad Max, no o niečo lepší. Tretí nebol až taký dobrý.“

enhanced-32740-1431481013-1img: buzzfeed.com

Tretia časť Šialený Max a Dóm hromu bola pôvodne inšpirovaná knihou Pán múch od Wiliama Goldinga.

Ďalší tvorca filmu Terry Hayes raz hovoril o konverzácii s Georgom Millerom, kde sa rozprávali o kvantovej fyzike. Sám o ňom povedal, že má množstvo záujmov. Padli určité výroky aj o tom, čo keby bol tretí film. Neskôr sa Miller vyjadril, že mu vtedy Terry rozprával o mytológii a o tom, ako ľudia, ktorí nemajú dostatok informácií a vedomostí dokážu byť veľkí vo svojej viere. Tou si vysvetľujú celý vesmír. Miller sa zamyslel nad tým, čo by sa stalo, keby do prostredia ľudí, typu detí z knihy Pán múch, vstúpil Max a to viedlo k vzniku tretieho filmu.

Tina Turner bola do role obsadená vďaka jej pozitívnej osobnosti.

Tina Turner si zahrala rolu Aunty Entity. Miller o charaktere povedal, že hľadali skutočne silnú a charizmatickú osobnosť. Ešte predtým, ako vôbec pomysleli na to, že by to naozaj mohla hrať ona, pri tvorbe a opise postavy jednoducho zvykli hovoriť „niekto ako Tina Turner“. Neskôr sa to stalo skutočnosťou.

MM3_Tina_with_guards1_done_800img: comicbookmovie.com

Mená postáv naznačujú ich príbehy.

Typickým znakom filmov sú zvláštne mená postáv. Miller v jednom rozhovore vysvetlil, ako k nim prišiel: „Všetko čo sa v príbehu deje musí mať isté pozadie. Nielen postavy, ale aj vozidlá, zbrane, každý kostým, to isté platí aj pri jazyku. Napríklad Immortan Joe je jemnou úpravou slova „immortal“ (nesmrteľný).“

George Miller je hrdý feminista.

Miller sa tým netají a vypovedá o tom aj rola Furiosy, stvárnená Charlize Theron v najnovšom spracovaní Mad Maxa. Pre časopis Vanity Fair režisér povedal, že v rámci svojho charakteru prešiel od dominantnej mužskej osobnosti k takej, ktorá je obklopená úžasnými ženami. „Nemôžem si pomôcť, som jednoducho feminista.“ Na filme Fury Road – Zbesilá cesta dokonca spolupracovala aj jeho žena, pretože povedal, že by to inak vyzeralo len ako ďalší akčný film. Okrem nej film konzultovala aj aktivistka Eve Ensler, ktorá ponúkla pohľad na násilie páchané voči ženám najmä vo vojnových oblastiach.

Od nízkeho rozpočtu a platenia fľaškami pív prešiel Miller dlhú cestu. Dnes má jeho Mad Max fanúšikov po celom svete.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.