Nezaradené

14 Zaujímavostí o Kube

1. Jediné americké autá, ktoré na Kube možno zakúpiť na súkromné účely sú tie, ktoré boli najprv zaregistrované a nadobudnuté pred revolúciou. To je dôvod, prečo tam na cestách vidno tak veľa klasických áut z 50.rokov 20.storočia.

AmericanCars_thumb

2. Spojené štáty míňajú 34 miliónov dolárov ročne na televízne a rozhlasové vysielania z Miami na Kubu. Toto vysielanie dosahuje na menej ako 1% z 11 miliónov kubánskych obyvateľov. Signály sú pravidelne rušené kubánskou vládou.

 

3. Kuba má rozľahlú „neinternetovú“ sieť na zdieľanie súborov s terabajtami pravidelne aktualizovaných filmov, televízie a hudby. Softvér je doručovaný na USB osobne človekom a stojí 2 doláre na týždeň.

 

4. Vládne vozidlá sú zo zákona povinné zastaviť a vziať stopárov.

 

5. John F. Kennedy si objednal 1 200 obľúbených kubánskych cigár noc pred uvalením kubánskeho embarga.

CubanCigars

6. Existujú len dve krajiny na svete, kde nie je Coca-Cola oficiálne predávaná. Je to Kuba a Severná Kórea.

 

7. V roku 1961, Fidel Castro zatvoril na rok kubánske školy, aby žiaci šiesteho a vyšších ročníkov mohli učiť negramotných Kubáncov čítať. Bolo to úspešné. Dnes má Kuba jednu z najvyšších mier gramotnosti na svete, je to 99,8%.

 

8. Kuba má dve meny. Jedna je používaná Kubáncami na kúpu základných vecí a druhá je pre turistov, aby si mohli kúpiť to, čo je považované za luxusný tovar.

 

9. Jeden návrh na zbavenie sa Castra bol, že sa medzi ľuďmi začne šíriť, že je Antikrist. Americká ponorka by premietala obraz Ježiša na mrakoch blízko Havany zatiaľ čo by sa vypálili „star-shell“ granáty na osvetlenie oblohy. Hlas Ježiša z reproduktora by potom vyzval Kubáncov, aby sa vzdali komunizmu.

 

10. V parku v Havane sa nachádza socha Johna Lenona, kde je ochranka platená za to, aby sedela vedľa sochy a podľa požiadaviek nasadzovala alebo naopak skladala dole okuliare, pretože vždy sa buď ukradli alebo zdemolovali.

StatueofJohnLennon_thumb

11. Spojené štáty vyhrali Svetový pohár v baseballe iba 4-krát, zatiaľ čo Kuba 25-krát.

 

12. Kuba poskytuje viac lekárskeho personálu v rozvojových krajinách ako všetky krajiny G8 dokopy. Zaujímavé však je, že Kuba má problémy so získavaním liekov a lekárskeho vybavenia kvôli embargu zo strany USA.

 

13. Napriek existencii uvaleného embarga, sú Spojené štáty piatym najväčším vývozcom Kuby (6,6% z importov na Kube sú z USA). Za všetok dovezený tovar však musí Kuba zaplatiť v hotovosti.

 

14. Priemerný plat na Kube v roku 2013 bol 20 dolárov na mesiac.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť