modre oci
Nezaradené

15 zaujímavých faktov o obľúbenom nápoji Čechov a Slovákov

V tomto článku vám priblížime informácie o nápoji, ktorý takmer všetci milujú. Je to nápoj, ktorý je v poradí tretím najpopulárnejším pitím na svete. Pivo! Všetci to poznáme, všetci sme to ochutnali. Je to pre nás vec dôverne známa, ale vieme aké je najsilnejšie pivo na svete? Aké má účinky? Alebo ako je výroba piva stará? Ak nie, pozrime sa bližšie na tento ako sa hovorí „tekutí chlieb“ z iného uhla pohľadu.

1. Pri čistení ulíc v Amsterdame, platí vláda (vládne príspevkové organizácie) pracovníkom naozaj kurióznym spôsobom. Výplatou je pri čistení ulice 10 eur, polovička balíka tabaku a k tomu päť pívprvy

img: www.nytimes.com

2. Pivo je jedným z celosvetovo najstarších pripravovaných nápojov. Začiatok výroby piva sa datuje okolo roku 9500 pred naším letopočtom.

3. Starí Egypťania stavali pyramídy pod vplyvom alkoholu. S týmto tvrdením prišiel archeológ Patrick McGovern z Univerzity v Pensylvánií. Podľa jeho slov si robotníci v Gíze dopriali až štyri litre piva denne.

4. Na zaujímavé fakty o pive sa prišlo aj v oblasti medicíny. V časopise American Journal of Epidemiology, bola zverejnená štúdia, v ktorej vedci zistili, že za istých podmienok fľaša skonzumovaného piva denne znižuje riziko vzniku obličkových kameňov až o 40%.

5. Cenosillicaphobia je strach z prázdneho pivového pohára.druhy

img: chicagoboyz.net

6. Ak ste niekedy videli reklamu v Spojených štátoch na pivo, možno ste si všimli, že tento produkt v reklame nepijú. Prečo? V Spojených štátoch je daný zákon, ktorý zakazuje v reklamách ukazovať priamu konzumáciu ako aj piva, tak aj ostatných alkoholických nápojov.

7.  Existuje veľa oblastí vedy, a stále sa nájdu ľudia, ktorý prídu aj s novou oblasťou výskumu. Veda, ktorá sa zaoberá pivom a pivnými procesmi sa nazýva zytológia. Slovo má grécky pôvod, a je zložením slov „zythos“ (pivo) a „log“ (štúdia, veda).

8. Prieskumy dokázali, že najviac piva potečie krkom, našim bratom Čechom. Na jedného obyvateľa ročne pripadá až 40 galónov piva! Česi sú taktiež na popredných priečkach v tabuľke Svetovej ligy v pití piva.

9. Najdrahšie pivo na svete je belgického pôvodu. Pri kúpe piva „ La Vielle Bon Secours“ by ste museli zaplatiť okolo 1000 amerických dolárov, čo je približne 878 eur za fľašu.

10. John Lubbock, bol anglický biológ, ktorý žil v 18. storočí. Tento vedec študoval vplyv piva na opitých mravcoch.

11. Starí Babylončania brali varenie piva celkom vážne. Pri spravení zlého piva, to brali ako ťažký prehrešok a dotyčného za trest nechali utopiť v tomto pive. stvrty

img: madiralekh.com

12. Najväčším pivným festivalom je Oktoberfest, ktorý sa každoročne koná v Mníchove. Tento pivný festival privíta každoročne až okolo 6 miliónov návštevníkov z celého sveta.

13. V ktoromkoľvek okamihu je 0,7% svetovej populácie opitá. To znamená, že 50 miliónov ľudí pije práve teraz, a pivo je jedným z hlavných prispievateľov k stavu opilosti.

14. Pivo posilňuje kosti. Je bohaté na kremík, ktorý zvyšuje množstvo vápenatých usadením a minerálov, ktoré sú potrebné pre kostné tkanivo.

15. Svetovo najsilnejšie pivo nesie názov Brewmeister´s „Snake Venom“. Zvyčajne pivo obsahuje 5-10% alkoholu, tento „škótsky vrah“ ho obsahuje až 67,5%!asdfjasjf

img: www.flickr.com

 

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť