prehistoricki ludia
História, Veda a technika

2,9 milióna rokov staré „mäsiarstvo“ znovu otvára otázku, kto vyrobil prvé kamenné nástroje

Naši predkovia vyrábali jednoduché, ale veľmi účinné kamenné nástroje na spracovanie materiálov. No existuje nesúhlas medzi vedcami o tom, kto prvý a kedy vytvoril kamenné nástroje.

Objavené kamenné nástroje majú milióny rokov

Nedávna štúdia od výskumníkov z inštitútu SMITHSONIAN priniesla do tejto problematiky ale nový pohľad. Odhalila najstaršie kamenné nástroje, ktoré vyrobili naši predkovia. Našli ich na pobreží Viktóriinho jazera v Afrike a sú staré približne 2,9 milióna rokov. Naši predkovia ich používali na spracovanie ulovených hrochov alebo rastlín a podľa autorov štúdie ide zároveň aj o prvý zdokumentovaný prípad, keď ľudia lovili a konzumovali veľké zvieratá. Nástroje boli nájdené v archeologickom nálezisku Nyayanga v západnej Keni a spolu s nimi aj stoličky (zuby), ktoré patrili druhu Paranthropus, čo je najstarší objav svojho druhu, na tému upozornil spravodajský portál Vosveteit.sk.

Toto miesto bolo preplnené nástrojmi, čo znamená, že výroba nástrojov nebola charakteristická len pre skupinu Homo. Tieto najstaršie nástroje sa našli len 1287 km od miesta, kde v minulosti antropológovia našli 2,6 milióna rokov staré kamenné nástroje, ktoré sa teraz dostali na druhé miesto. Tieto nástroje sú súčasťou kultúry Olduvan, ktorá patrí do obdobia starého paleolitu. Pre tých, ktorí nevedia, tak kultúra Olduvan bola prvá známa kultúra nástrojov, ktorá vznikla v oblasti východnej Afriky. Táto kultúra je charakterizovaná jednoduchými kamennými nástrojmi, ktoré boli vyrábané údermi na kamene, aby vytvorili ostrie, škrabáky a hroty na lovenie. Kultúra Olduvan bola rozšírená medzi rôznymi druhmi ľudských predkov a je považovaná za jeden z najvýznamnejších krokov v evolúcii ľudskej spoločnosti, pretože nástroje zlepšili schopnosti ľudí pri získavaní potravy a obrane.

„Prvé mäsiarstvo“

V novom výskume vedci preskúmali opotrebenie kamenných nástrojov a kostí nájdených vedľa nich na nálezisku. Na základe tohto výskumu sa podarilo zistiť, že skorí predkovia človeka používali kamenné nástroje na spracovanie mäsa, rastlín a na extrakciu kostnej drene. Výskumníci zaraďujú tieto nástroje do troch skupín: „kladivá“, ktoré používali na odštiepavanie kusov kameňov, jadrá a úlomky, ktoré mohli byť použité na krájanie.

Podľa Ricka Pottsa, jedného z autorov štúdie, boli olduvanské nástroje pre našich predkov veľkým pokrokom, ktorý umožnil drviť veci efektívnejšie ako slonovina a rezať lepšie ako rezáky leva. Vedci predpokladajú, že tvorba olduvanských nástrojov sa robila tak, že predkovia držali kameň v jednej ruke a kladivom doňho udierali pod správnym uhlom.

Skoršie spôsoby tvorby nástrojov boli surovejšie, pričom vedci tvrdia, že tvorcovia olduvanských nástrojov nemuseli byť iba z druhu homo, ale mohli to byť aj iné druhy, ktoré vyrábali podobné nástroje nezávisle od seba.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.