peniaze a stastie
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Fakty, Jednohubky, Veda a technika

Výskumníci sa pýtajú: Čoho by ste mali radšej viac, peňazí alebo času?…

Hoci peniaze – alebo skôr ich nedostatok – sú často považované ako najviac stresujúci aspekt života, nová štúdia zistila, že tí, ktorí si cenia viac čas než peniaze sú všeobecne šťastnejší v porovnaní s tými, ktorí by radšej zhromažďovali viacej bohatstva.

Tieto zistenia naznačujú, že nezáleží čoho má človek viac, namiesto toho ide skôr o mentalitu danej osoby. Ľudia, ktorí si cenia viacej svoj čas než peniaze, sú s veľkou pravdepodobnosťou šťastnejší napriek množstvu farebných papierikov v ich peňaženke.

Výskumníci z University of Pennsylvania a University of California v Los Angeles (UCLA) sa pýtali viac než 4400 ľudí jednoduchú otázku: „Čoho by ste radšej mali viac – peňazí alebo času?“ Účastníci boli neskôr podrobení otázkam, ktorých cieľom bolo posúdiť úroveň ich šťastia.

Tím zistil, že väčšina ľudí (64% opýtaných) chcela viac peňazí, ale tí, ktorí si vybrali čas, boli vo všeobecnosti šťastnejší. Toto naznačuje, že nejde o to, koľko čoho ľudia majú, ale o to, čo chcú viacej – čo považujú za dôležitejšie.

„Na čom naozaj záleží je hodnota, ktorú ľudia dávajú rôznym veciam,“ píše vedecký tím v magazíne Social Psychological and Personality Science. „Napriek množstvu zdrojov, ktoré ľudia majú, šťastie je prepojené s tými, ktoré chcú.“

Zaujímave je zistenie, že tí, ktorí chceli viacej času boli v mnohých smeroch odlišný od tých, ktorí chceli viacej peňazí. V priemere, starší účastníci chceli viacej času, čo dáva celkom zmysel, keďže v živote majú viacej „žrútov času“: deti, práca.

Starší účastníci mali tiež väčšiu tendenciu pracovať viacej a tým pádom dostávať viacej peňazí, čo môže vysvetliť prečo vyhľadávajú skôr voľný čas.

Redaktor Washington Posts Christopher Ingraham podotkol veľmi zaujímavý dotaz: „Nemôže byť šťastie skôr funkcia vlastnenia peňazí než funkcia túžby po voľnom čase?“ Pre odpoveď kontaktoval jedného z vedúcich výskumu z UCLA Hala Hershfielda.

„Štatistickými kontrolami pre už existujúci level bohatstva sme ukázali, že výber času nad peniazmi má pozitívny efekt na šťastie,“ napísal Hershfield v e-maile pre Ingrahama.

Toto ukazuje, že ľudia, napriek rozdielom v príjme, sú šťastnejší keď si viacej cenia čas než peniaze.

Nové poznatky iba potvrdzujú predchádzajúce štúdie, ktoré v skoršom období tohto roka našli podobné výsledky. David Nield v januári v reportáži napísal:

„Výskumníci z University of British Columbia v Kanade najali viac než 4600 účastníkov a zistili, že ľudia sa rozdeľovali medzi tých, ktorých prioritou je čas a tých, ktorých prioritou sú peniaze. Avšak starší účastníci boli viac náchylnejší preferovať čas než peniaze. Tím tiež zistil, že tí, ktorí dávajú čas na prvé miesto, majú tendenciu byť šťastnejší.“

Podobné výsledky boli nájdené v nedávnej štúdii, avšak v tejto kládli väčší dôraz na faktory, akými sú vek a bohatstvo.

Avšak je tu jedna dôležitá faktická poznámka, s ktorou by mali výskumníci počítať. Štúdia totiž nezmieňuje či sú jej účastníci za hranicou chudoby, alebo nie.

Dá to totiž zmysle, že ak sa človek trápi s platením základných životných potrieb, akými sú voda, jedlo a strecha nad hlavou, že bude nesmierne šťastný skôr s finančnou istotou než s trocha viacej voľného času. Tento fakt je podporovaný inou štúdiou, ktorá zistila fyzické prepojenie medzi chudobou a depresiami v detstve.

Čo je teda ponaučením tohto článku? Štúdie naznačujú, že ak sa chcete stať šťastnejšou osobou – a už ste zarobili dostatok peňazí na pokrytie základných životných potrieb – mali by ste začať klásť väčší dôraz na voľný čas než na peniaze, pretože tí, ktorí tak urobili, sú šťastnejší. Koniec koncov, je pravdepodobne oveľa ľahšie kontrolovať svoj voľný čas než svoj bankový účet.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť