modre oci
Nezaradené

5 chýb, ktorých sa dopúšťame pri pití vody

Prijímať dostatočné množstvo tekutín znie jednoducho, však?

Stačí iba vypiť viac vody. To vám pomôže, samozrejme, ale pravdepodobne robíte pri hydratovaní pár chýb, a vôbec si ich neuvedomujete.

Chyba 1: Pitie vody počas tréningu, ale nie pred ním

Aj keď niečo počas cvičenia pravidelne pregĺgate, ak ste sa nenapili aj pred tým, môžete byť náchylní na bolesti hlavy. Mali by ste sa snažiť vypiť aspoň 240 mililitrov vody približne polhodiny pred tréningom, hovorí trénerka Larysa DiDiová, zakladateľka PFX Fitness.

Chyba 2: Trvanie na ôsmych pohároch denne
Institute of Medicine odporúča 11,4 pohára denne, aj keď potreba hydratácie sa líši od človeka k človeku. Presné množstvo vody, ktoré potrebujete, závisí od vašej hmotnosti. A pretože vodu môžete získať aj z potravín ako je napríklad ovocie a zelenina (jablko, napríklad, môže obsahovať až jednu šálku vody), nepotrebujete piť až tak veľa vody, keď jete veľa jedla bohatého na vodu. Vo všeobecnosti platí, že keď svoju hmotnosť podelíte dvomi, malo by vám vyjsť, koľko uncí vody za deň by ste mali vypiť, tvrdí Keri Gans, RD, autorka knihy The Small Change Diet.

Chyba 3: Vyhýbanie sa nápojom ako je káva a čaj

Vo všeobecnosti je uznávaný názor, že káva a čaj dehydratujú naše telo, pretože obsahujú kofeín. Nutriliogička Lisa Cashman vraví, že to je iba mýtus. „Zatiaľ čo kofeín v káve a čaji môže byť diuretikum, ktoré spôsobuje stratu vody, tekutina, ktorú obsahujú, to zvyčajne doháňa.“ Takže šálka vašej obľúbenej kávy je sále lepšie riešenie ako nepopíjať nič.

Chyba 4: Príliš nepravidelné hydratovanie

Keď ste smädní, tak áno, mali by ste sa napiť. To isté platí, keď cvičíte alebo je vonku horúco. Ale to neznamená, že nepotrebujete prijať tekutiny aj inokedy, tvrdí Gans. „Hydratovať potrebujete aj vtedy, keď sedíte za stolom v práci, nielen v posilňovni. Ja dokonca mávam na svojom počítači krátke poznámky, na ktorých je napísané ‚Pi vodu‘.“ Gans odporúča popíjanie vody pravidelne počas celého dňa. Inak vás môžu začať trápiť ťažkosti ako napríklad obličkové kamene alebo infekcie spojené s močovými cestami.

Chyba 5: Pomýlenie si pocitu hladu s pocitom smädu
Pred tým ako začnete jesť, sa napite, aby ste sa uistili, že to, čo cítite je naozaj hlad. Mnoho ľudí si pletie pocit smädu s pocitom hladu, tvrdí Gans. Odporúča jesť jedlo tak, ako ste zvyknutí, ale popri tom by ste sa mali naučiť piť s jedlom aj veľa vody. Taktiež navrhuje, aby ste si položili fľašu s vodou na nočný stolík. „Prvú vec, ktorú ráno urobte – vypite to,“ hovorí Gans. Ak to bude prvá vec, ktorú uvidíte, môžete sa na zvyšok dňa pripraviť poriadnou dávkou vody. Okrem toho tak možno samých seba nastavíte na pravidelné prijímanie tekutín.

.src

img: via internationalhealth.info

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť