Evolúcia znie ako niečo dávne, dejúce sa len v minulosti. No pri Darwinovej teórii sa nezastavila, pokračuje aj dnes. Ako sme sa zmenili a vyvinuli do súčasnosti?
Mlieko pijeme aj ako dospelí
Ľudia sú jediným druhom cicavcov na zemi, ktorý pije mlieko aj v dospelosti. Od pradávnych čias nastala zmena asi pred 7500 rokmi na rovinách Maďarska, kedy boli ľudia schopní tráviť mlieko aj ako dospelí. Pravdepodobne to začalo istými druhmi syrov a pomáhalo im to vďaka kalóriam prežiť ťažšie zimy.
Sme odolnejší voči chorobám
Nie proti všetkým, no proti niekoľkým sme na tom určite lepšie ako ľudia v minulosti. Štúdie mnohých chorôb a ich prejavov vyvinuli aj lieky proti nim, pokročili sme najmä v spoznávaní malárie. Evolúcia napomohla k liečeniu aj takých chorôb ako lepra, tuberkulóza či cholera. Niektorí vedci sú toho názoru, že tomuto procesu pomohol najmä život v mestách.
Máme modré oči
Ani tie tu neboli odjakživa a vedci sa domnievajú, že pochádzajú od jedného predka, ktorý žil pravdepodobne pred 6 až 10 tisíc rokmi. Mutácia zasiahla gén, zodpovedný za produkciu melanínu, ktorý dodáva farbu našej pokožke, vlasom a očiam.
Strácame zuby múdrosti
Na ceste naše evolúcie sa nám zmenili mozgy a vyrovnala čeľusť, práve preto majú tie posledné zuby problém zaradiť sa. Na svedomí to majú aj začiatky varenia, ktoré výrazne ovplyvnili prijímanú stravu. Je jemnejšia a vyžaduje menej ťažšieho prežúvania, ako to bolo u našich dávnych predkov. Práve preto sa aj svaly čeľuste vyvinuli do odlišnej podoby a nie sú už také silné.
Náš mozog sa sťahuje
Je to zvláštne, no náš mozog sa postupne sťahuje do menšej veľkosti už po celých 20 000 rokov. Vedci si však myslia, že kvôli tomu nie sme hlúpejší. Jedna teória hovorí o tom, že sa čoraz viac spoliehame na štruktúru spoločnosti. Tá nám pomáha dostať sa cez rôzne situácie v živote, a tak toľko priestoru nepotrebujeme.