Fakty

5 najväčších nedorozumení o evolúcii

Počiatky evolučnej teórie vznikali už pred vyše sto rokmi. Vedcami je táto teória doteraz uznávaná, aj keď sa od tej pôvodnej trošku líši. Napriek tomu sa nájde množstvo ľudí, ktorý ju zamietajú. Prečo to je tak? Prečítajte si nasledujúci článok a dozviete sa 5 najčastejších nedorozumení ohľadom tejto teórie.

 

1

Ľudia pochádzajú z opice.

Foto: pixabay.com

Toto neznamená, že Vaša pra-pra-pra…babka bola opica. Evolučná teória tvrdí že ľudia a opice majú spoločného dávneho predka. Náš spoločný predok žil pred 7 miliónmi rokov a nebol ani človek ani opica. Od tej doby sme sa vyvíjali samostatne. Z jednej vetvy sme vyšli my a z druhej opice.

 

2

Náboženstvo je nezlučiteľné s evolúciou.

Foto: zmescience.com

Je dôležité, aby bolo jasné, že evolučná teória nehovorí o pôvode života. Hovorí len o tom, ako sa život na našej planéte vyvíjal. Už aj súčasný pápež František pripomenul, že viera nie je v rozpore s evolučnou teóriou. Okrem neho sa pozitívne o evolúcii vyjadril aj reverend anglikánskej cirkvi Malcom Brown.

 

3

Evolúcia nedokáže vysvetliť zložité orgány.

Foto: pixabay.com

Obyčajný argument kreationistov je vývoj oka. Polo vyvinuté oko nemôže plniť žiadnu funkciu, tak ako je možné, že postupným vývojom vzniklo funkčné oko? Už sám Darwin predpokladal, že oko malo pôvod v orgáne s inou funkciou. Orgány s detekciou svetla boli zvýhodnené, aj keď neponúkali úplné videnie. Táto myšlienka bola neskôr potvrdená vedcami, ktorý skúmajú primitívnejšie formy života.

 

4

Je to len teória.

Foto: txtlab.org

Áno, nazýva sa to len „teória“. Ale tento pojem je vo vedeckom svete chápaný ako niečo, čo je dokázané. Tak isto toto slovo figuruje v gravitačnej teórii. V hovorovej reči sa často krát toto slovíčko zamieňa za hypotézu. Pričom teória je z vedeckého hľadiska chápaná ako overená a dokázaná hypotéza.

 

5

Prirodzený výber je účelový.

Foto: theoryofevolution.net

Existuje mnoho organizmov, ktoré nie sú dokonale prispôsobené na ich prostredie. Prirodzený výber len prispieva k vlastnostiam, ktoré sú k dispozícii. Nevytvára žiadnu super bytosť. Bolo by síce zaujímavé, keby sa človek dokázali živiť fotosyntézou, ale tento jav je len pri rastlinách. Napriek tomu výber viedol k rozmanitému životu na Zemi prispôsobenému jej rôznym podmienkam.

 

zdroj: iflscience.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť