Nezaradené

6 malých experimentov, ktoré zvládne snáď každý

Existuje zopár malých, no skvelých experimentov, ktoré uspejú najmä u detí. Síce možno nebudú chápať vysvetleniu, no budú si ich pamätať do konca života.

 

Všetky veci, ktoré na tieto experimenty budeš potrebovať, nájdeš aj doma.

 

1) Ohňovzdorný balón

Budeš potrebovať: 2 balóny, zápalky, sviečku a vodu.

Postup: Nafúkni prvý balón, prilož k nemu sviečku a počkaj, kým praskne. To je kôli tomu, aby ti deti (prípadne iné publikum) uverilo, že oheň dokáže veľmi ľahko zničiť každý balón. Následne na to naplň druhý balón s vodou z vodovodu a postup so sviečkou zopakuj. Balón drží a deti žasnú.

Vysvetlenie: Voda v balóne absorbuje všetkú teplotu od sviečky a tým pádom balón nenaruší.

experiment1

                                                img: brightside.me

2) Trik s ceruzkami

Budeš potrebovať: polyetylénové vrecká, ceruzky, vodu

Postup: Naplň polyetylénové vrecko s vodou a prepichni ho ceruzkami tam, kde sa nachádza voda.

Vysvetlenie: Ak by si vrecko najprv prepichol a až potom naplnil vodou, voda by cez dierky vytvorené ceruzkou vytiekla. No pri opačnom postupe sa polyetylén pôsobením vody ešte viac okolo ceruzky utiahne a tým pádom voda nemá kade pretiecť.

experiment2

                                                img: brightside.me

3) Farebná kapusta

 Budeš potrebovať: 4 poháre s vodou, potravinové farbivo, kapustové listy

Postup: Naplň poháre vodou a farbivom na potraviny. Do každého z pohárov namoč jeden kapustový list a nechaj cez noc postáť. Ráno budú listy farebné.

Vysvetlenie: Každá rastlina prijíma cez malé cievky vodu. V tomto prípade ju príjme aj spolu s farbivom. Toto pravidlo platí aj pri tráve a dokonca aj pri stromoch.

expr3

                                                img: brightside.me

expr4

                                                img: brightside.me

4) Plávajúce vajce

Budeš potrebovať: 2 vajcia, 2 poháre vody, soľ

Postup: Do prvého pohára s vodou vhoď vajce. Ako môžeš vidieť, vajíčko v momente klesne na dno. Do druhého pohára nalej teplú vodu a pridaj 5 čajových lyžičiek soli. Keď voda trošku vychladne, opäť do nej vlož vajíčko a uvidíš, že vajíčko sa ostane vznášať na hladine.

Vysvetlenie: Kľučom tohto experimentu je hustota molekúl. Hustota bežného vajíčka je väčšia ako hustota čistej vody a preto vajce klesne ku dnu. No hustota soli zmiešanej s vodou je už väčšia, tým pádom ostane vajce plávať.

exp5

                                                img: brightside.me

5) Kryštálové cukríky

 Budeš potrebovať: 2 poháre vody, 5 pohárov cukru, malé drevené paličky, kúsok papiera, panvicu a farbivo do jedla

Postup: Do štvrtiny pohára nalej vodu a pridaj pár čajovích lyžičiek cukru. Zober si kúsok papiera a posyp ho cukrom. Drevené paličky namoč do cukrovej vody a po vybratí ich polož na pocukrený papier. Uisti sa, že cukor sa prichytil po celej dĺžke paličiek. Teraz to všetko nechaj postáť cez noc. Ráno rozpusti 2 poháre vody a 5 pohárov cukru na rozpálenej panvici. Hotovú zmes nalej do pohárov a pridaj potravinárske farbivo. Následne na to ponor do pohárov už pripravené drevené paličky. Uisti sa ale, že sa nedotýkajú dna, ani sklenených strán, môžeš si pomôcť napríklad so štipcami. Teraz čakaj a sleduj čo sa stane.

Vysvetlenie: Cukrová zmes začne kryštalizovať a na paličke sa začnú vytvárať malé kryštáliky.

exp6

                                                img: brightside.me

expr7

                                                img: brightside.me

6) Kúzlo so svetlom

Budeš potrebovať: zápalky, lampičku

Postup: Zober horiacu zápalku a podrž ju vo vzdialenosti asi 15 centrimetrov od steny. Zasvieť si lampičkou na ruku a môžeš si všimnúť, že na stene sa objavil tieň len od tvojej ruky a od zápalky. Malý plamienok svoj vlastný tieň nemá.

Vysvetlenie: Oheň nemá nikdy svoj vlastný tieň, pretože svetlo cez neho nedokáže preniknúť tak, ako preniká cez iné predmety.

exp8

                                                img: brightside.me

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť