Nezaradené

6 trikov o tom, ako uspieť na pracovnom pohovore

 

Pracovné pohovory sú pre mnohých v živote nutným zlom, ktorého sa musia zúčastniť.

Či už pohovor prebieha po telefóne alebo tvárou v tvár, pre potencionálnych kandidátov to môže predstavovať nervy drásajúci zážitok, pretože sa snažia nájsť vždy tie najsprávnejšie odpovede. Existuje mnoho spôsobov, ako sa na pohovor pripraviť…..môžete požiadať kamaráta, aby a vami predstieral, že ste na pohovore a pýtal sa vás otázky alebo môžete hľadať v množstve informácií a praktických rád, ktoré nájdete na internete.

Vyleštili ste si topánky, vytlačili kópiu svojho životopisu a trénovali ste dokonalý úsmev pred zrkadlom aspoň tisíckrát….napriek tomu nemáte žiadnu istotu, že sa vám podarí uspieť. S pár „tajnými“ trikmi, by ste ale mohli byť bližšie k uchopeniu sa šance robiť vo vašej vysnívanej práci. Prinášame vám najlepších 6 tipov, ktoré vám pomôžu zapôsobiť na vašom nasledujúcom pohovore.

 

1.Oblečte si niečo biele

To, že na pohovor sa je dôležité správne obliecť, vie hádam každý, ale vedeli ste, aké podstatné sú tiež farebné odtiene a kombinácie, ktoré máte na sebe? Správny odtieň blúzky, trička, nohavíc a taktiež doplnkov môže vysielať rôzne signály. Či už sa vám to páči, alebo nie, váš budúci šéf ( a taktiež každý, s kým prídete počas pohovoru do kontaktu, napríklad s recepčným/ou) vás začne posudzovať podľa toho, čo máte oblečené.

Prečo príde biela vhod? Je to bezpečná, neutrálna farba, ktorú môžu dopĺňať iné odtiene. Okrem toho budete v bielej vyzerať láskavo, priateľsky a ústretovo. Vytvoriť takýto dojem na pohovore určite nie je na zahodenie! Ak sa vám na vás biela farba nepáči, môžete oblečenie obohatiť o nejaký výraznejší doplnok, ako je napríklad šatka alebo jednoduchý zlatý náramok.

2. Buďte milí na recepčného

Recepční a sekretárky sú vrátnikmi každej spoločnosti. Jedným z dôvodom, prečo by ste mali prísť na pohovor včas (alebo ešte lepšie 10 – 15 minút skôr) je, že si môžete prezrieť vaše budúce pracovisko a predviesť sa v dobrom svetle pred zamestnancami, lebo budete mať možnosť ukázať vašu priateľskosť. Nemusíte byť príliš kamarátsky. Vyčarujte skutočný úsmev a odpovedajte na otázky, ktorá sa vás opýtajú. Ak sa vám zdá, že recepčná iniciuje začiatok malého rozhovoru, ste v hre! Pamätajte: existujú firmy, ktoré pri prijímaní na pracovne miesto dajú na spätnú väzbu aj od svojich recepčných. Takže buďte milí a vľúdni ku každému, koho stretnete.

Tip navyše: keď je na pulte pre recepčného miesto na vizitky, opýtajte sa, či tam môžete nechať tú svoju. Rozdávanie vizitiek poskytuje ľuďom viac dôvodov, prečo s vami ostať v kontakte a okrem toho, pomáha to upozorniť na vašu prítomnosť v ich organizácii.

 

Business executive discussing with her client

img: gettyimages.com

 

3. Aspoň na dve minúty stojte v nejakej výraznej póze

Super hrdinovia, obzvlášť ženské super hrdinky, majú svoje špeciálne pózy, ktoré nám pomáhajú identifikovať ich ako ľudí s autoritou. Ale vedeli ste, že takáto neverbálna narážka by vám mohla pomôcť dostať vašu vysnívanú prácu? Výrazná póza vraj znižuje stresový hormón a zvyšuje sebadôveru v náročných situáciách (ako je napríklad aj pracovný pohovor).

Docentka obchodnej administratívy na Harvard Business School, Amy Cuddy a jej tím vykonali experiment, ktorý ukázal, ako otvorené pózy (ako napríklad pri super hrdinkách) zvyšuje autoritatívny pocit. Je to preto, že státie v takej výraznej póze po dobu dvoch minút zvyšuje hladinu testosterónu, hormónu, ktorý je zodpovedný za pocit sily a moci.

Potrebujete rýchle posilnenie svojej sebadôvery? Ospravedlňte sa na toaletu alebo si zapózujte vo výťahu. Okamžite budete v strehu a pripravení čeliť výzve, ktorá vás čaká!

4. Zdôraznite stisk ruky dotykom predlaktia

Ak tento trik neurobíte správne, môže dopadnúť zle. Pred tým, než prejdete k jemnému dotyku predlaktia, uistite sa, že ste zvládli potrasenie rukou na jednotku. Pri tom je potrebné rátať s tromi dôležitými aspektmi:
uvoľnený očný kontakt
• otvorená dlaň, nie len prsty
• napodobnite stisk druhej osoby

Podľa Phila Bridge, autora knihy Interactional Psychology: Behaviour & the Mind, môžete použiť dotyk ako prostriedok na potvrdenie dôvery a podporenie komunikácie. Ak ste perfektne zvládli stisk ruky, môžete urobiť ešte niečo navyše. Jemne sa druhou rukou dotknite predlaktia vášho kolegu. Táto metóda je známa ako „ukotvenie“ a povráva sa, že ľuďom pomáha pri stretnutí s vami asociovať dobré pocity.

Všeobecným pravidlom pri stisku ruky je úsmev a úprimnosť. Keď sú vaše ruky zvyčajne vlhké, pred tým ako sa dotknete inej osoby, si ich najprv utrite vreckovkou.

5. Buďte ten, kto prelomí ľady

Pokúšanie sa o začatie malého rozhovoru počas pracovného pohovoru má dve veľké výhody. Po prvé, vy stanovíte tému dialógu a po druhé, budete pôsobiť srdečne a pútavo, čo je pri práci so zákazníkmi a ich interakciami nesmierne dôležité. Na pohovoroch hrajú často šéfova s uchádzačmi psychologické hry, aby vedeli odhaliť nezrovnalosti. Jedným z takýchto trikov je napríklad trápne hrobové ticho. Keď začnete konverzáciu vy, budete vyzerať ako osoba, ktorá vie riešiť problémy.

Na to, aby ste roztopili ľady, nemusíte sypať jeden kompliment za druhým. V skutočnosti by ste si na to mali dať pozor, pretože pri komplimentoch často veje červená vlajka. Keď už chcete nejaké zložiť, ostaňte profesionálni a zamerajte sa na nedávne úspechy danej spoločnosti. Skvelým spúšťačom konverzácie môžu byť objekty, ktoré ste spozorovali v kancelárii, ako napríklad suvenír alebo nejaká ozdôbka. Budete tak pôsobiť ako pozorný človek, ktorý má zmysel pre detail.

6. Opýtajte sa aspoň jednu otázku

Nedopustite, aby sa váš pohovor skončil bez toho, aby ste sa opýtali aspoň jednu otázku! Ukážte, že ste zvedaví a bystrí. Sú to vlastnosti, ktoré sa vždy hodia. Ak sa dá, vyhýbajte sa opýtaniu na plat a výhody – všetci ostaní by to urobili a to vám veľmi nepomôže vyniknúť. Pamätajte si, že to je čas, kedy môžete pred budúcim zamestnávateľom zažiariť!

Ukážte, že sa o spoločnosť naozaj zaujímate a opýtajte sa na firemnú kultúru, úspechy spoločnosti za posledný rok a vaše očakávania, ktoré vás zaujímajú. Kladenie otázok je tiež výborný spôsob ako nasmerovať pohovor vo váš prospech, pretože bude vidno, že sa o danú prácu zaujímate.

 

Prvých 5 sekúnd je najdôležitejších

Áno, je to klišé, ale na prvom dojme naozaj záleží. To, ako sa budete prezentovať po tom iba posilní prvý obraz samého seba, ktorý ste na ostatných vytvorili. Medzi najdôležitejšie momenty patria prvé tri až päť sekúnd. V rozmedzí týchto pár sekúnd by ste mali zažiariť. Vyčarujte úprimný úsmev, majte uvoľnené ramená a skúste mať otvorený postoj.

Počas pracovného pohovoru nemôžete ovládať všetko, tak sa iba sústreďte na svoje pozitíva a urobte všetko, čo je vo vašich silách. Zvýšite si tak šance, že prácu svojich snov získate.

img: COD Newsroom – flickr.com via flickr.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť