odtlacok prsta
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

8 zaujímavých faktov o odtlačkoch prstov

Odtlačky prstov sú jedinečné a mimoriadne dôležité. Na svete neexistujú dva rovnaké odtlačky. Prečítajte si zaujímavé fakty o odtlačkoch a zistíte, prečo sa považujú za najvýnimočnejšiu časť ľudského tela.

1

Ľudia bez odtlačkov

Existujú genetické podmienky, ktoré zabraňujú tvorbe odtlačkov: Naegeli-Franceschetti-Jadassohnov syndróm, Dermatopathia pigmentosa reticularis a Adermatoglyphia. NFJS a DPR sprevádza väčšie množstvo symptómov. Adermatoglyphia naopak má len jeden: žiadny odtlačok, preto sa zvykne nazývať aj “choroba imigrantov,” kvôli problémom spojeným s prekročením hraníc.

2

Odtlačky prstov sú trvanlivé, no môžete o ne prísť

Dokonca aj po smrti sú odtlačky stále pohromade, čo pomáha pri identifikácií tiel. Tvrdá hmatová práca ako murárstvo alebo lieky, ktoré zastavujú rast nádorových buniek ich však dokážu narušiť, dokonca aj zničiť.

3

Senzor odtlačku prstov funguje aj u vašich štvornohých miláčikov

Apple v roku 2013 predstavili odomykanie Iphone 5s pomocou odtlačku prsta. Rozruch sa začal sústrediť aj na mačky. Majiteľ aplikácie použil labku mačky na vytvorenie nového profilu. “Jej labka funguje,” napísal, “a aj po viacerých nezhodách v odtlačkoch dokázala po správnom umiestnení labky na senzor opakovane mobil odomknúť.”

4

Odtlačky majú aj koaly

Poznáme len pár tvorov okrem človeka, ktoré majú odtlačky prstov, ako napr. gorily, šimpanzy a koaly. Vedci sa domnievajú, že odtlačky prstov u opíc a koál sú výsledkom života na stromoch. Odtlačky koaly a človeka sú tak veľmi podobné, že aj experti majú problém ich rozoznať.

5

Slúžia na identifikáciu

Možno ste netušili, že ako prostriedok identifikácie môžu slúžiť aj odtlačky dlaní, alebo prstov na nohách. V dejinách kriminalistiky nájdeme niekoľko prípadov, v ktorých boli práve odtlačky palcov na nohách kľúčovými dôkazmi. K identifikácii zhody odtlačku prstu s podozrivým jedincom je potrebná zhoda individuálnych znakov odtlačku. Za tie najhlavnejšie sa považujú – oko, vidlica, hák, protihák, ostrov, začínajúca línia, končiaca línia či spojená vidlica. V kriminalistike je potrebné dosiahnuť 12 zhodných znakov, pričom sa posudzuje aj ich vzájomná poloha.

6

Detské odtlačky miznú skôr

Odtlačok prsta sa skladá z vody, tukov a iných biologických materiálov, ktoré vylučuje koža. Stopy dospelého jedinca majú podľa výskumníkov dlhšiu trvácnosť ako detské odtlačky. Tento jav je spôsobený iným chemickým zložením.

7

Snímanie odtlačkov

Medzi najpoužívanejšie techniky patrí posypanie neporézneho povrchu daktyloskopickým práškom, ktorým môže byť napríklad hliník. Prášok sa prilepí na vlhké miesta línií, priľne k jemnej fólií a pripevní sa na acetátový hárok. Ak povrchy nie sú hladké, kriminalisti využívajú ninhydrín a DFO (1,8-diazafluoren-9-one), ktoré reagujú s látkami v pote. Najskôr sa povrch namočí do roztoku a potom zohrievajú. Ninhydrín reaguje na červeno, zatiaľ čo DFO ich rozžiari až po osvetlení laserovým alebo modrým svetlom. Medzi ďalšie možnosti patria jódové výpary zafarbujúce odtlačok nahnedo alebo argónové laserové svetlo.

8

Prví priekopníci odtlačkov prstov

William Herschel v 60. rokoch 19. storočia použil odtlačky na identifikáciu indiánskych uchádzačov o dôchodok. Henry Faulds prvý tvrdil, že odtlačky sú jedinečné. Sir Francis Galton publikoval štúdiu o ich hodnote pri identifikácii a Juan Vucetich v roku 1891 vyvinul prvý identifikačný systém.

 

.src

 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.