obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

9 bizarných porúch mozgu, ktoré zamávajú vašim pohľadom na realitu

 

Všetci nevidíme svet rovnako.

 

Predstavte si, že ste schopní cítiť všetko, čo cíti niekto iný – jeho radosti aj starosti. Alebo že ste napriek všetkým dôkazom presvedčení o svojej vlastnej smrti. Divné, však? Dnes vám prinášame deväť najbizarnejších mozgových porúch, ktoré trápia len naozaj veľmi malý počet ľudí.

1. Cotardov syndróm: táto porucha núti ľudí myslieť si, že sú mŕtvi

Pán B. bol 65 ročný učiteľ na dôchodku. V jeho rodine nebola zaznamenaná žiadna duševná porucha, no zrazu začal mávať pochmúrnu náladu, nebol viac schopný cítiť nejaké potešenie, spal a jedol menej, a začal mať pocit nepotrebnosti. Neskôr začal mať halucinácie, že jeho orgány prestali fungovať a že sa naňho zrúti dom. Po pokuse o samovraždu začal veriť, že je mŕtvy.

Tento muž trpel ochorením známym ako Cotardov syndróm, pri ktorom si pacient myslí, že je mŕtvy. Vo viac ako polovice prípadov, si pacienti tiež myslia, že sú nesmrteľní. Liečba tohto stavu obsahuje antidepresívne alebo antipsychotické lieky, alebo elektrokonvulzívnu terapiu.

c4 img: http://thechirurgeonsapprentice.com/

2. Prosopagnózia: neschopnosť ľudí zapamätať si tváre ľudí v súvislosti s ich menami

V závislosti od závažnosti prípadu, človek môže mať problémy s rozpoznávaním príbuzných tvárí s tvárami cudzích ľudí alebo dokonca objektov. Niektorí ľudia s týmto ochorením nedokážu rozoznať ani svoju vlastnú tvár. Tento stav je väčšinou spôsobený mŕtvicou, ale v 2,5% prípadoch môže ísť aj o vrodenú poruchu.

prosopagnosia img: crystalinks.com

 

3. Syneztézia zrkadlového dotyku: porucha, ktorá spôsobuje, že ľudia cítia to, čo cíti niekto iný

Ak vidia niekoho sa objímať, cítia sa, ako keby tak robili aj oni. Keď vidia, že sa niekto zraní, cítia bolesť na rovnakom mieste ako oni. Keď vidia niekoho jesť, majú pocit že si strkajú jedlo do úst aj oni. Takíto ľudia trpia veľmi vzácnou chorobou, ktorá im fyzicky umožňuje cítiť to, čo ľudia kolo nich. Niektorí sa tak už narodili, iní túto schopnosť získali po mŕtvici alebo po amputovaní končatiny. Prvý zaznamenaný prípad je z roku 2005 a od tej doby sa objavila len hŕstka ďalších podobných správ.

 

4. Capgrasova dezilúzia: človek sa domnieva, že člen rodiny alebo blízky priateľ bol nahradený podvodníkom

Po pôrode sa u 36 ročnej ženy vyvinula ilúzia, že jej syn a ďalší členovia rodiny boli nahradení identickými podvodníkmi. Klam pretrvával po dobu 5 rokov a každé ošetrenie lekárov bolo neúspešné. Nakoniec žena podstúpila elektrokonvulzívnu terapiu a jej symptómy ustúpili.

Žena trpela chorobou známou ako Capgrasova dezilúzia, kedy si človek myslí, že niekto z jeho milovaných bol nahradený podvodníkom, robotom alebo mimozemšťanom. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov s paranoidnou schizofréniou, ale tiež bola pozorovaná pri pacientoch s poranením mozgu alebo demenciou. Častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov – v pomere 3:2.

Capgras-syndrome img: slideshare.net

 

5. Syndróm cudzej ruky: ľudia sú presvedčení, že ich ruka im nepatrí

Zriedkavá neurologická porucha, kde sa končatina človeka pohybuje bez jeho kontroly, čo vyvoláva pocit, že ruka im nepatrí. Tento stav je pravdepodobne spôsobený vtedy, keď je prepojenie medzi dvomi hemisférami mozgu prerušené, ale tiež môže nastať po mŕtvici alebo inom poranení mozgu. Zaznamenané boli asi len štyri desiatky tohto syndrómu cudzej ruky.

Human-Puppet-AHS-Ying-Chen- img: http://greymattersjournal.com/

 

6. Neglect syndróm: porucha, pri ktorej je polovica vášho sveta neviditeľná

Po mŕtvici môžu niektorí ľudia začať ignorovať polovicu zo sveta navôkol. Napríklad, pacient trpiaci touto poruchou vynechá polovicu jedla na tanieri napriek tomu, že je ešte stále hladný; to preto, že polovicu jedla nevidí.

vs1807 img: http://7e.biopsychology.com/

 

7. Aphantasia: ľudia si v mysli nedokážu predstaviť veci

65 ročný muž po koronárnej angioplastike zrazu stratil schopnosť predstaviť si v mysli obrazy vecí a to napriek tomu, že výsledky testov percepcie, vizuálneho zobrazenia a vizuálnej pamäte boli v normále. Po tom, ako výskumníci zverejnili tento prípad, kontaktovalo ich viac ako 20 ďalších ľudí s podobným problémom.

 

8. Syndróm explodujúcej hlavy: porucha spôsobuje, že ľudia počujú v hlave explózie

Ľudia s týmto vzácnym problémom pociťujú hlasný treskot, ako explodovanie bomby, výstrel alebo iné ohlušujúce zvuky, ktoré podľa nich pochádzajú z ich hlavy. Nespôsobuje im to ale žiadnu bolesť, opuchy alebo iné nepríjemnosti. Experti nevedia, čo to spôsobuje, ale ako sa zdá, stres a únava v tom zohrávajú nejakú úlohu. Nie je známe ako veľmi je táto porucha rozšírená, ale niektoré štúdie sa domnievajú, že by mohla byť rozšírená u vysokoškolských študentov.

Exploding-head-syndrome-600x330 img: http://diyhealth.com/

 

9. Syndróm cudzieho akcentu: mozgová príhoda môže spôsobiť, že človek začne hovoriť s iným prízvukom

39 ročná Írka utrpela mozgovú príhodu a stratila schopnosť rozprávať. Ale po tom, ako sa zotavila, začala hovoriť jazykom s francúzskym prízvukom. Nikdy nežila inde ako v Írsku a angličtina bol je prvý jazyk.

Žene bol diagnostikovaný syndróm cudzieho akcentu, zriedkavú rečovú poruchu, ktorú väčšinou zapríčiňuje mŕtvica. Ale existujú správy o tom, že to vyplýva z traumy alebo duševnej poruchy, alebo sa dokonca vyvíja spontánne. Medzi rokmi 1941 a 2009 bolo zaznamenaných 62 prípadov tejto choroby.

img: ysuel/Shutterstock.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.