Supercitlivý infračervený teleskop WISE si pripísal super úlovok – 12,5 miliárd svetelných rokov od Zeme objavil galaxiu žiariacu ako 300 biliónov Sĺnk.
Extrémne žiarivé galaxie vedci rozdeľujú do tried, podľa ich svietivosti v porovnaní so Slnkom – trieda LIRG (Luminous Infrared Galaxies) zodpovedá svietivosti 100 miliárd Sĺnk, o jeden rád vyššie sa pohybujú galaxie ULIRG (Ultra Luminous Infrared Galaxies) so svietivosťou 100 biliónov Sĺnk. Novo objavená galaxia sa ale vymyká všetkým doterajším kategóriám a je tak prvým zástupcom novej triedy ELIRG (Extremely Luminous Infrared Galaxies). Galaxia, ktorá dostala označenie J224607.57 WISE-052635.0
, je tak doteraz najžiarivejšia galaxia, aká bola kedy zaznamenaná.
Vedci predpokladajú, že zdrojom extrémnej žiary je supermasívna čierna diera v jej strede, ktorá rozohrieva akréčny disk na milióny stupňov. Vzhľadom k obrovskej vzdialenosti objavenej galaxie a jej vyžarovanej energie vedci predpokladajú, že ide o kolos neskutočných rozmerov – už v časoch raného vesmíru – pred viac ako 12 miliardami rokov – bola táto čierna diera miliardukrát hmotnejšia, než naše Slnko dnes. To všetko v časoch kedy sa ešte len formoval vesmír.