Na následky požiarov zomrie najmenej 100 000 ľudí a do atmosféry sa uvoľní viac CO2 než celá Veľká Británia za rok…
Už niekoľko týždňov trápia Indonéziu požiare. Obrovské lesné požiare, ktoré sú jednými z najväčších v ľudských dejinách. O pomoc sa snažia aj ďalšie štáty, susedné i vzdialené- ale zdá sa, že stále nič nepomáha. Vyzerá to, že celý polostrov zostane pokrytý dymom ďalšie týždne a škody na prírode ďalej budú narastať. Vláda najnovšie vyhlásila, že už nie je v ľudských silách ich skrotiť. Jediné, čo môžu robiť, je čakať na zázrak alebo na príchod silných dažďov. ,,Ak nezaprší, žiadny ľudský zásah nemôže požiare uhasiť,“ povedal minister životného prostredia Wan Junaidi. Varoval tiež, že požiare sa môžu ľahko rozšíriť aj do ďalších častí Indonézie.
V piatok sa pokúsili požiare skrotiť v najväčšej hasičskej operácii v dejinách krajiny na ostrovoch Sumatra a Borneo. Záchrannej akcie sa zúčastnilo 32 lietadiel a vrtuľníkov, nasadených bolo celkom 22 000 ľudí– výsledky sú však stále úplne nedostatočné. Podľa satelitných fotografií najväčší problém spočíva v tom, že požiar nemá jedno centrum- fotografie z obežnej dráhy ukazujú, že ide o 1500 lokálnych požiarov, ktoré sa pomaly rozširujú a zachvacujú čoraz väčšiu časť subkontinentu. Pravdepodobne je však počet ohnísk ešte väčší. Satelity totiž nedokážu preniknúť hustým dymom nad najhoršie postihnutými ostrovmi Sumatra a Borneo.
Problémy už majú veľké mestá, kam sa šíri dym zo vzdialenejších oblastí a komplikuje už aj tak dosť zlú situáciu so smogom v týchto veľkomestách. Ako extrémna je tamojšia situácia, dokazujú aj najnovšie údaje Greenpeace. Uvádzajú, že na následky požiarov zomrie najmenej 100 000 ľudí. Indonézske požiare zrejme uvoľnia do atmosféry viac CO2 než celá Veľká Británia za rok, iné odhady dokonca tvrdia, že to bude viac než celé Spojené štáty americké.