Keď sa povie Afganistan, pravdepodobne si nikto z nás nepredstaví krátke sukne, pekné autá a liberálny životný štýl. Tieto fascinujúce obrázky ukazujú, že Afganistan v roku 1960 bola úplne odlišná krajina akou je dnes.
Snímky nadobudol americký univerzitný profesor Dr. Bill. Slúžil ako odborník na vzdelávanie na vysokej škole učiteľov v Kábule (1967). Do krajiny vtrhli len o desať rokov neskôr Sovieti a Afganistan bol vytiahnutý do vojny. Po vláde Talibanu a americkej invázii v roku 2001 sa krajina zmenila na takú, akou ju poznáme dnes…
V roku 1964 vyhlásil Muhammad Záhir Šáh liberálnu ústavu. Uzákonil v nej všeobecné volebné právo (prvé voľby sa konali v roku 1965), program politickej a ekonomickej modernizácie s demokratickými inštitúciami a právom na vzdelanie žien. Záhirove reformy viedli k odporu militantných islamských kruhov, ktoré vstúpili do opozície proti kráľovi.
V roku 1973, v čase jeho liečenia v Taliansku, urobil jeho synovec a premiér Muhammad Dáúd Chán štátny prevrat a vyhlásil Afganistan za republiku. V auguste toho roku Záhir Šáh dobrovoľne abdikoval.
Muhammad Dáúd Chán bol následne zvolený za prezidenta delegátmi Národného zhromaždenia a tento úrad vykonával diktátorsky až do 27. apríla 1978, kedy ho pri vojenskom puči, vedenom komunistickými dôstojníkmi, zbavili moci a spolu so 17 členmi jeho rodiny, zavraždili. Dáúdova smrť bola dôležitým medzníkom v novodobých dejinách Afganistanu.