Deti sú od malička učené, aby poslúchali pravidlá a plnili povinnosti, ktoré im dajú ich rodičia a učitelia. No je to správne?
Podľa novej štúdie, veľmi nie. Zistilo sa v nej totiž, že deti, ktoré sú tvrdohlavé a majú sklony k rebélii dosahujú v budúcnosti v ich práci lepšie finančné výsledky. Práve porušovanie rodičovských pravidiel je vraj najväčší indikátor, ktorý vedie k tomu, že tieto deti v budúcnosti budú zarábať viac ako tí, ktorí sú poslušní.
Štúdia sa zameriavala na inteligenciu detí, na ich zázemie, sociálny status, na ich návyky doma aj v škole.
Výskumníci skúmali záznamy 3000 detí z roku 1968 a porovnali ich so súčasným stavom ľudí, teda o takmer 50 rokov neskôr. Zozbierali poznatky o ľuďoch, o ktorých boli robené záznamy a prišli so spomínaným zistením. Tí, ktorí boli ako deti tvrdohlaví, nepočúvali slepo príkazy a všetky pravidlá, zarábajú v súčasnosti viac a majú lepšie pracovné miesta.
,,Myslíme si, že zarábajú viac, pretože si od detstva vedeli zastať svoj názor a dominantnosť im zostala,“ vyjadrili sa výskumníci. Títo ľudia nikdy nemali problém s vyjadrovaním svojich vlastných záujmov a ich presadením. Dokážu sa postaviť sami za seba. Niekedy však môžu zarábať viac aj preto, že porušujú pravidlá a robia veci, ktoré nie sú úplne v súlade s etickým správaním.
img: Luis Marina/Flickr