Nemci v rámci ochrany svojho životného prostredia podnikajú reálne kroky. Mesto Hamburg je prvým na svete, ktoré zakázalo používanie jednorázových kávových kapsúl vo vládnych budovách.
To, čím tak nadšene zásobujeme kávovary je v skutočnosti škodlivé pre naše prostredie. Kapsule sú tvorené kombináciou plastu a hliníka a práve preto sa nedajú úplne zrecyklovať. Keby sa zozbierali všetky kapsule použité a vyrobené najväčším výrobcom v USA – spoločnosťou Keurig, 12 krát by obkolesili rovník. A ani jedna z nich nie je recyklovateľná. Vzniká tak množstvo odpadu.
„Kapsule sa nedajú ľahko recyklovať, pretože sú často vyrobené z plastu a hliníka. Je to 6 gramov kávy v 3 gramoch obalu. V Hamburgu si myslíme, že tieto kapsule by nemali byť kupované z peňazí daňových poplatníkov,“ hovorí o zákaze Jan Dube z úradu pre životné prostredie a energetiku v Hamburgu.
13 percent ľudí v Nemecku pije každý deň kávu z kapsúl a v Spojených štátoch percento domácností s vlastníctvom kávovaru stúplo z 15 na 25 len v priebehu jedného roka. „Kapsule sú symbolikou pre dnešnú spoločnosť, keď často vravíme jedno a robíme druhé,“ prirovnávajú túto situáciu austrálski výskumníci John Rice a Nigel Martin. Čísla a percentá využívaných jednorázových kapsúl z roka na rok rastú, používajú ich aj tí, ktorí si o nich myslia, že sú zlé. Hamburg sa týmto spôsobom snaží, aby bolo mesto šetrnejšie k svojej prírode a okoliu.