Vitajte v najekologickejšej reštaurácii na svete.
Toast , ktorý je súčasťou predjedla za 12 dolárov vyzerá, okrem krásnej oblohy a pekného naservírovania, celkom obyčajne. V skutočnosti je však príkladom toho, ako bude v budúcnosti potravinársky priemysel prispievať k ekologickej udržateľnosti. Obilnina Kernza, z ktorej je vyrobená múka a následne upečený chlieb, boli totiž vyšľachtené tak, aby vstrebávali oxid uhličitý z atmosféry.
Táto reštaurácia sa nachádza v San Franciscu a má názov The Perennial. Majitelia sa z nej snažia urobiť tú najekologickejšiu reštauráciu na svete. Začalo to pred dvoma rokmi, keď sa reštauratéri Anthony Myint a Karen Leibowitz rozhodli pre spoločný projekt na poli gastronómie, ktorý by súčasne slúžil ako laboratórium na testovanie nových postupov na zvýšenie ekologickej udržateľnosti. Nakoniec vybudovali podnik, ktorý v sebe spája všetky mysliteľné prvky.
Zvyšky z kuchyne posielajú na druhý koniec Sanfranciského zálivu do Oaklandu, kde nimi v akvaponickom skleníku kŕmia červy, ktorí zvyšky úspešne kompostujú. Z týchto červov sa následne robí krmivo pre ryby a tie zase pomáhajú pohnojiť plodiny, ktoré sa na mieste pestujú. Tieto plodiny sa potom vyvážajú späť do reštaurácie.
,,Myslím, že to, čo chceme s ľuďmi zdieľať predovšetkým, je náš postoj k plytvaniu jedlom,“ povedal Leibowitz a dodal, ,,snažíme sa k tomu stavať v komerčnom kontexte- luxusné reštaurácie strašne plytvajú, aj na porciách. To je jedna z vecí, ktoré sa tu snažíme robiť inak a lepšie. Dokonca aj menu sú vytlačené na obyčajnom papieri, na ktorom je písané atramentom, ktorý môžu zjesť červy. Do pitie zase dostanete skutočnú slamku- zo slamy.
Ich presvetlená kuchyňa je plná efektívnych spotrebičov- hrnce, ktoré sa rýchlo zahrievajú, aby šetrili elektrinu. Koktaily sa miešajú dopredu, aby ušetrili za vodu. Strop je lemovaný drevom, ktoré bolo pôvodne z neďalekého Transbay Terminal, teda bývalého dopravného komplexu, na ktorého mieste sa už stavia nový podnik. Každý aspekt reštaurácie, od stoličiek až po chladničku na bare, bol starostlivo vybraný s ohľadom na udržateľnosť.
Na prvý pohľad však nie je poznať, že jedlo je tu niečím zvláštne. ,,Snažíme sa naše ekologické hodnoty stotožňovať s tými kulinárskymi. Majú v podstate rovnakú váhu- kuchár na menu nedá nič, čo je síce dobré pre životné prostredie, ale nie chutné pre hostí.“
,,Snažíme sa objavovať postupy, vďaka ktorým bude potravinársky priemysel pozitívne prispievať k stavu životného prostredia a dokonca pomôže aj znížiť koncentráciu oxidu uhličitého v ovzduší, a tak bude vlastne priamo bojovať so zmenou klímy,“ povedal majiteľ reštaurácie.
Vzhľadom k tomu, že reštaurácia chce pritiahnuť všetkých milovníkov dobrého jedla, podáva sa v nej aj mäso, a to aj napriek tomu, že mäsový priemysel patrí k tým, ktoré majú na klímu najväčší vplyv. V reštaurácii sa však podáva mäso, ktoré pochádza z miestnej farmy, na ktorej sa dobytok pasie na pastvinách hnojených kompostom, čo prispieva k rastu trvalých tráv, ktoré sú schopné vo svojich koreňoch uchovávať oxid uhličitý. Aj mlieko do kávy berie z fariem, ktoré túto metódu využívajú.
Myint a Leibowitz si želajú, aby ich podnik vo finále slúžil ostatným reštauráciám ako zdroj inšpirácie: ,,Chceme, aby to tu fungovalo na princípe open-source. Nesnažíme sa byť jediní na svete. Snažíme sa stať priekopníkmi. Myslíme si, že snaha o zlepšenie životného prostredia má väčšiu šancu, keď správne nakopnete motor. „