obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Vedci odhalili nepríjemný efekt, ktorý môže mať čas strávený vo vesmíre na ľudské telo

Pokiaľ sa ľudstvo naozaj drží vidiny, že raz budeme žiť na Marse alebo inde v slnečnej sústave, zo zdravotného hľadiska to nemusí byť možné…

NASA odhaduje, že ľudstvu by trvalo približne 150 dní, kým by sme sa dostali na Mars. To je naozaj dlhá doba, počaj ktorej môžeme byť vystavení mnohým nepriaznivým veciam, napríklad kozmickému žiareniu. Nové štúdie zistili, že účinky trávenia času vo vesmíre nemusia mať veľmi pozitívne následky. Myši, ktoré leteli na palube raketoplánu Atlantis sa vrátili na Zem s prvými príznakmi ochorenia pečene, a to boli mimo našej planéty preč len menej ako 14 dní.

Po 13 a pol dňoch na palube raketoplánu boli myši testované tímom vedcov. Tí zistili, že aj krátky let do vesmíru aktivuje špecifické pečeňové bunky, ktoré môžu vyvolať dlhodobé poškodenie pečene. ,,Pred touto štúdiou sme naozaj nemali veľa informácií o vplyve kozmických letov na pečeň,“ povedal jeden z vedcov a dodal: ,,Doposiaľ sme vedeli, že astronauti sa často vrátili s diabetom a s príznakmi, ktoré pripomínali chrípku, ale zvyčajne sa rýchlo uzdravili.“

Vinníkom ochorenia pečene je podľa vedcov nedostatok gravitácie, vedci sa domnievajú že práve to má negatívny vplyv na metabolizmus zvierat. Myšiam sa tiež zvýšilo ukladanie tuku v pečeni a ubudol im vitamín A. Všetky príznaky u myší sú skoré ukazovatele fibrózy. Vedci plánujú celý problém naďalej skúmať a chcú o ňom zistiť čo najviac.

.src

img: NASA/Bill Ingalls

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.