Možno to tak nevyzerá no ľudia sú vyšším evolučným stupňom plazov. Verte tomu alebo nie, my vám prinášame výber siedmich vlastností, ktoré nám po týchto predchodcoch zostali.
1. Žĺtok v zárodku
Žĺtok v našich embryách je rovnaký ako u vtákov a plazov a má i rovnaké funkcie. Žĺtkové vaky sa vytvorili asi pred 300 miliónmi rokov, kedy prvé obojžielníky vystpili z vody na povrch.
2. Naša, pružná koža
Aj keď to tak nemusí vyzerať, naša koža sa vyvinula vďaka plaziemu boju s prírodnými živlami. Pred 300 miliónmi rokov plazy vyvinuli nový druh pokožky, ktorý sa dokázal vysporiadať so suchým vzduchom. My sme priamo túto kožu nezdedili, no po plazoch sme zdedili rovnaký systém vrstvenia kože.
3. Naše vlasy
Plazy nás porazili aj v tomto. Asi pred 230 miliónmi rokov žil na Zemi plaz s menom Thrinaxodon. Je to prvý žijúci tvor, o ktorom je známe, že bol pokrytý srsťou.
4. Naše uši a sluch
Tri kosti v našom strednom uchu nám pomáhajú zosilovať zvuk. Prekvapivé je, že dve z nich sú súčasťou plazej čeľuste. Fosílne záznamy ukazujú, že asi pred 200 miliónmi rokov začali tieto dve kosti ustupovať späť do hláv. Prvé zviera s tromi kosťami v uchu pochádza z obdobia pred 190 miliónmi rokov.
5. Veľké mozgy
U neskorých plazov sa začali vyvíjať fúzy a lepší sluch. Ich mozog musel spracovať viac informácií, a preto začal rásť. Postupom času sa z plazov stávali cicavce a z tých ľudia.
6. Naše zuby
Naše zuby sú zdedené po plazoch. Bez ich dlhých ostrých zubov by sme dnes mali oveľa menej zubov ako máme, a ani tie by neboli tak vyvinuté ako sú.
7. Gény
Práve sme sa dostali k tomu, že vám môžeme povedať, že je samozrejmosťou, že po plazoch sme nezdedili priamo vlastnosti n ozdedili sme po nich gény, zaručujúce aby sa nám tieto vlastnosti vyvinuli. Hlavným týmto génom je gén s názvom Ectodysplazín (áno v názve sa nepatrne nachádza plaz). Tento gén v našom tele kontroluje koľko máme zubov, ako sme ochlpení, a ako jemná je naša pokožka. No a tento gén je mutáciou génov prehistorických plazov.
Zdroj: Mentalfloss