Josef Mengele
História

Nacistické zverstvá: Pokusy nacistických doktorov

Druhý diel našej novej minisérie nás dnes zavedie k najzvrátenejším úkonom v histórii ľudstva – nacistickým pokusom na ľuďoch. Varovanie: Text tohto článku nie je vhodný pre slabšie povahy !

Dr. Josef Mengele

Pôsobenie: Aucshwitz-Birkennau

Nástup do funkcie: 24.05.1943

Zaoberal sa: Umelé zvýšenie možnosti porodenia dvojičiek, pokusy na dvojčatách, pokusy na trpaslíkoch

Pokusy: Takmer všetky jeho experimenty mali pochybnú vedeckú hodnotu. Zahŕňali napríklad zmenu farby dúhovky vstreknutím chemikálií priamo do očí, amputácie rôznych končatín, či iné chirurgické zásahy BEZ použitia anestetík. Dvojčatám odoberal obrovské množstvá krvi a zabíjal ich injekciami fenylu, choroformu, či obyčajného vzduchu vstreknutými do komory srdcovej. Medzi jeho ďalšie zvrátené pokusy patrí aj pokus o spojenie dvojčiat za pomoci zošitia ich tepien. Ak väzni jeho pokusy prežili boli aj tak zabitý pre účely pitvy. Niektorých väzňov však pitval pokojne aj zaživa.

Čo sa s ním stalo: Po vojne nebol nikdy postavený pred spravodlivosť. V roku 1949 sa dostal do Argentíny. V roku 1959 získal občianstvo v Paraguaji a presťahoval sa sem. Od konca 60. rokov žil na farme v Brazílii. Umrel až prirodzenou smrťou v roku 1979, kedy sa vďaka mŕtvici utopil v oceáne. Jeho telo sa našlo 6. júna roku 1985 a vďaka DNA jeho syna Rolfa identifikované v roku 1992.

Dr. Carl Clauberg

Pôsobenie: Auschwitz-Birkennau, Ravensbrück

Nástup do funkcie: December 1942

Zaoberal sa: Sterilizácia a sterilizačné experimenty

Pokusy: V decembri 1942 po tom čo nastúpil do Osvienčimu začal so svojimi sterilizačnými pokusmi.Clauberg hľadal jednoduchý a lacný spôsob sterilizácie žien, ktoré podľa myšlienok nacizmu boli považované za príslušníčky menejcenných rás. Clauberg svoje drastické experimenty a pokusy vykonával na väzeňkyniach koncentračného tábora. Svojim obetiam vstrekoval kyselinu do pohlavných orgánov bez anestetika. Svoje pokusy realizoval zväčša na židovských ženách, ktoré tak trpeli neznesiteľnými bolesťami a ťažkými infekciami. Niektoré ženy umreli už počas experimentov. Viac ako 700 ich tieto experimenty prežilo, ale ostali trvalo sterilizované. Potom ako Červená armáda oslobodila Osvienčim, Clauberg sa presunul do koncentračného tábora Ravensbrück, kde pokračovali jeho experimenty na rómskych väzenkyniach.

Čo sa s ním stalo: Po vojne v roku 1948 bol predvedený pred súd v ZSSR. Bol odsúdený na 25 rokov no po 7 rokoch bol vydaný do Západného Nemecka a prepustený. V roku 1955 mal byť však na základe protesto opäť súdený aj tu, no v jeho cele ho postihol infarkt v jeho cele ešte pred procesom.

Dr. Herta Oberheuser

Pôsobenie: Ravensbrück, Auschwitz-Birkennau

Nástup do funkcie: 1940

Zaoberal(a) sa: Účinnosť barbiturátových a olejových injekcií

Pokusy: Účinky sulfanilamidu skúšala na mnohých ženách ktoré sa po neznesiteľných bolestiach nevyhnú poškodeniu organizmu. Jej pokusom s touto látkou sa nevyhli ani deti. Tie trpeli v kŕčoch a s teplotami 3-5 minút. Po tomto utrpení sa u nich dostavila smrť. Neskôr sa na žiadosť generálov začala venovať výskumu účinkov cudzích telies na organizmus. Väzňom vkladá do otvorených rán rôzne predmety, a sleduje za aký dlhý čas umrú. V roku 1943 pokračuje v pokusoch v Osvienčime.

Čo sa s ňou stalo: Spojenecké vojská ju zatknú v Osvienčime a v roku 1946 je predvedená pred súd v Norimberku v takzvanom Procese s lekármi. Z 23 obžalovaných je jedinou ženou. Za zločiny proti ľudskosti je odsúdená na 20 rokov väzenia. Už v roku 1952 je však prepustená a v Nemecku si otvára ambulanciu domáceho lekára. V roku 1958 je jej však na základe mnohých protestov odobraná lekárska licencia.

Dr. Karl Brandt

brandt

Pôsobenie: všeobecné

Nástup do funkcie: 1934 ako osobný lekár Adolfa Hitlera, 1939 ako vedúci programu eutanázie, 1942 ako Ríšsky komisár pre zdravie a hygienu

Zaoberal sa: Projekt EUTANÁZIA

Pokusy: 1. septembra 1939 vydáva Adolf Hitler rozkaz k zabíjanie nepotrebných spoluobčanov, za ktorých považuje starých a chorých jedincov. Brandt dostane ako vedúci programu za úlohu spracovať likvidačný plán. Kto si zaslúži žiť a kto nie ale nerozhoduje on, ale Nemecký úradníci. On len podpisuje rozhodnutie o eutanázii. Takto však vedome zabije 275 000 ľudí. Predtým ako sú zabitý plynom v komorách sa podrobujú mnohým experimentom, ako napríklad amputáciám končatín.

Čo sa s ním stalo: V roku 1946 je postavený pred Norimberský súd v Procese s lekármi. Napriek jeho obhajobe je za vojnové zločiny odsúdený k trestu smrti a v roku 1948 je v Bavorsku popravený.

Nižšie vidíte obete šialenstva Nacistických doktorov

Magazín Vedeli ste, že… k vyššie uvedenému textu odporúča multimediálny obsah – Hitlerovi lékaři: vražedné reformy (2003)

Zdroj: Časopis Epocha (12/2007) and Wikipedia.org | Zdroj multimediálnych súborov: Wikipedia.org and Auschwitz.dk and Youtube.com

Text: Jozef Kotrý

Jazyková korekcia: Martin Mrázik

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.