modre oci
i.imgur.com
Fakty, História, Zaujímavosti

4 totálne šialené veci, ktoré vykonal cisár Nero

Rímska ríša existovala dlhé roky, počas ktorých sa na jej čele vystriedalo mnoho známych aj menej známych mien. Na to aby ste sa zapísali do histórie, musíte vytvoriť niečo veľké, spraviť niečo mimoriadne… Alebo šialené.

A v tomto, nepopierateľne, vynikal Claudius Caesar Nero alebo len Nero. Narodil sa 15. decembra 37 po Kr. ako Lucius Domitius Ahenobarbus. K moci sa dostal ako 17-ročný [iný zdroj udáva 16 rokov; pozn.autora]. Zomrel v roku 68. Tento jeho pomerne krátky život a hlavne cesta k moci bol poprepletaný intrigami, vraždami, vlastizradami. Teda takými bežnými činmi minulosti. Skutky, ktoré vykonal však on sám, sú omnoho… zaujímavejšie. Jediné, čo na jeho obranu možno povedať je, že možno za to tak úplne sám nemohol. Už jeho otec, násilník a tyran, Gnaeaus Domitius Ahenobarbus vyhlásil, že všetky jeho deti s Agrippinou budú odsúdené byť nebezpečné. Našťastie, Nero bol jedináčik.

Tu sú len niektoré činy, ktoré spôsobili, že cisár Nero, je známy pojem…

1. Zabil svoju matku

V čase, keď sa stal cisárom, nadobudol pocit, že jeho vlastná matka sa sprisahala proti nemu. Neostávalo mu nič iné, iba sa zbaviť tejto myšlienky tým, že svoju matku zabije. Dal potopiť jej ľoď, avšak ona prežila. Preto bol Nero nútený poveriť touto úlohou iných mužov, ktorí prácu dokončia. Agrippina v posledných slovách vraj vyjadrila, že verí, že s týmto Nero nemá nič spoločné. Hold, občas sa neoplatí dôverovať ani vlastným deťom.

2. Zabil svoju prvú ženu

Nero a jeho manželka Octavia, vraj, nikdy spolu dobre nevychádzali. Znovu chcel tento zbytočný problém vyriešiť po svojom. Obvinil ju z cudzoložstva. Rozviedli sa, vyhnal ju. Klasický príbeh, ktorý však Nerovi nestačil a pre istotu ju ešte odsúdil na smrť za to údajne cudzoložstvo.

3. Ignoroval požiar Ríma a možno ho aj sám spôsobil

Veľký požiar v roku 64 zničil takmer celý Rím. Horel niekoľko dní a nocí. Ostáva však jedna nevypovedaná otázka. Kto alebo čo spôsobilo požiar? Podľa niektorých historikov tej doby, bolo počuť, počas toho ako horel Rím, hudbu z Nerovho paláca. A i dnes sa pri tejto otázke nájdu ľudia, ktorí tvrdia, že to urobil pre to, že si chcel postaviť nový palác. Alebo len zbieral inšpiráciu k napísaniu básne? Kto vie…

4. Z požiaru obvinil kresťanov

A tu sa nám znovu naskytol príklad Nerovho riešenia problémov. V čase, keď horel Rím, bolo kresťanstvo ako sekta prenasledované v celej Rímskej ríši. Niekoľko desiatok kresťanov, a medzi nimi aj sv. Peter a sv. Pavol, dal umučiť a zabiť. Dokonca sa hovorí, že sa Nero rád po večeroch prechádzal po svojej záhrade okolo horiacich tiel umučených.

Všetko sa raz človeku vráti. Nero, na sklonku svojho života, stratil podporu Rímskeho senátu a dokonca aj svojich strážcov. Strach o vlastný život ho dohnal k samovražde. Bol prvý rímsky cisár, ktorý spáchal tento čin.

zdroj: viralnova.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť