modre oci
Fakty, História, Zaujímavosti

Kto bol Nostradamus? Do histórie sa zapísal ako prorok, no len málokto vie, že bol i „lekárom bez titulu“

Meno Michel de Notredame alebo Nostredame ste už pravdepodobne počuli, no možno v inom tvare – Nostradamus. Viete ale kto to bol? Narodil sa 14. decembra 1503 vo Francúzsku a zomrel v roku 1566 začiatkom júla. Do histórie sa nezapísal ale len ako francúzsky astrológ a lekár, ale najmä ako muž, ktorý predpovedal viacero historických udalostí, píše age-of-the-sage.org.

„Lekár bez titulu“

Zaujímavosťou je i to, že hoci ho mnohí poznajú ako lekára, tak nikdy nezískal lekársky diplom. Študovať začal ako 14-ročný, no musel potom školu opustiť. Mal veľký intelekt, ktorý mu pomáhal rozvíjať jeho starý otec Jeana, ktorý ho naučil základy latinčiny, gréčtiny, hebrejčiny, matematiky a astrológie. Svoju prax ako lekár začal v 30. rokoch 16. storočia, no renomé získal až v 50. rokoch potom, ako sa presťahoval do mesta Salon pre svoje inovatívne liečebné postupy počas vypuknutia moru v Aix a Lyone v rokoch 1546–47. V roku 1538 bol Nostradamus obvinený z kacírstva a aby sa vyhol súdnemu procesu, vyhýbal sa cirkevným autoritám. V tej dobe sa napríklad verilo, že vypustením krvi z tela človeka, možno vypudiť choroby, čo on odmietal.

Treba ale uviesť, že na vzdelanie nezanevrel. Neskôr študoval na univerzite v Montpellieri so špecializáciou na medicínu, no zo školy ho vyhodili. Dôvodom je, že v minulosti pracoval ako lekárnik, čo bolo tŕňom v oku rektorov.

Od Lekára k prorokovi

Stále išlo ale o lekára, hoci bez diplomu. Svoje proroctvá začal predpovedať okolo roku 1547, ktoré v roku 1555 zverejnil v knihe s názvom „Centuries“, teda Storočia. Tieto proroctvá boli zoskupené do storočí – nie ale storočí z hľadiska rokov, ale z hľadiska sto záhadných a nejasných štvorverší v každom storočí. Ak by ste teda hľadali presné dátumy udalostí, kedy sa mali odohrať, nenašli by ste ich. Rovnako treba uviesť, že i samotné verše boli písané veľmi metaforicky. Údajne to bolo preto, aby sa vyhol prenasledovaniu a inkvizícii. Astrológia bola vtedy na vrchole a v roku 1558 vyšlo rozšírené druhé vydanie venované francúzskemu kráľovi.

Časť jeho proroctiev sa naplnila, čo si všimol aj kráľovský dvor. Neskôr bol pozvaný na dvor Kataríny de Médicis, kráľovnej manželky Henricha II. z Francúzska, kde ho kráľovná požiadala ako astrológa, aby zostavil horoskopy pre jej sedem detí. Kráľovnej predpovedal, že všetky jej detí sa stanú kráľmi, no všetkých prežije. Toto proroctvo sa naplnilo až na jedného syna, ktorý bol princ a zomrel skôr, ako sa mohol stať kráľom.

Parížski sudcovia sa pýtali na jeho magické praktiky, a preto sa Nostradamus v obave z trestu sa vrátil do Salomu. V roku 1564 ho navštívila kráľovná Catherin, ktorá mu udelila titul titul ordinára, čo mu prinieslo pekný plat a ďalšie výhody.

V lete 1566 si uvedomil, že jeho koniec sa blíži. V júni tohto istého roka zložil závet, pričom na druhý svet odišiel v noci z 1. na 2. júla.

Dokončené Proroctvá obsahujú 942 nejasných a záhadných štvorriadkových rýmovaných veršovaných štvorverší, ktoré vyšli z tlačiarne v roku 1568, dva roky po jeho smrti. Mnoho ľudí interpretovalo proroctvá a videli v nich určitú súvislosť s istými udalosťami, ktoré sa odohrali od čias Nostradama vrátane Francúzskej revolúcie, vzostupu Hitlera, atentátu na Johna F. Kennedyho a zničenia Dvojičiek v New Yorku.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť