preco sa hudba mladych zda starsim nepocuvatelna_titulka
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Fakty, Zaujímavosti

Koľko ľudí doteraz žilo na Zemi?

Podľa posledných odhadov svetová populácia ľudí presiahla k 15. novembru 8. Samozrejme, tento dramatický nárast svetovej ľudskej populácie je relatívne novým fenoménom. Zaujímavosťou je, že história ľudí je pomerne krátkou. Všetko to začalo ešte 6-miliónov rokov dozadu, kedy po planéte kráčali naši prví predkovia. Išlo konkrétne o skupinu primátov Ardipithecus a žila v Afrike.

Pri pohľade do histórie, v roku 1900 na našej planéte v jednom momente žilo približne 1,65 miliardy ľudí. V roku 10-tisíc pred Kristom, to ale bolo len 4-milióny. Pýtali ste ale niekedy, koľko ľudí doteraz žilo na Zemi?

Koľko ľudí doposiaľ kráčalo po Zemi?

Nedávna štúdia z apríla tohto roka sa pozrela na to, koľko ľudí doposiaľ žilo na našej planéte. Po mnoho tisíc rokov dozadu, sa po Zemi pohybovalo menej ľudí, ako dnes žije v stredne veľkom meste. Koľko ľudí tu bolo pred nami? To je otázka, na ktorú sa pokúsili odpovedať demografi Toshiko Kaneda a Carl Haub.

„Kvantifikácia celého ľudstva si vyžaduje pevný počiatočný dátum, kedy sa ľudia stali ľuďmi. Evolúcia je postupný proces, takže zistiť dátum začiatku pre ľudstvo nie je ľahká úloha. Na účely tohto cvičenia však títo dvaja demografi použili ako hranicu 190 000 pred Kristom.“

Tento rok vedci nezvolili náhodou. Predpokladá sa, že približne 200-tisíc rokova dozadu, sa objavil druh človeka Homo sapiens, teda človek rozumný. Rovnako treba uviesť, že okolo zvoleného dátumu začiatku bola globálna kohorta ľudí pomerne malá – možno len 30 000 jedincov. Pred modernou dobou bol priemerný vek dožitia oveľa kratší, takže dlhé časové úseky môžu skutočne drasticky ovplyvniť čísla.

Vzhľadom na tento kontext a časový rámec odhadujú demografi, že v priebehu 192 000 rokov žilo a zomrelo na Zemi okolo 109-miliárd ľudí. Ak k tomu pripočítame počet dnes žijúcich ľudí, dostaneme sa k číslu 117-miliárd ľudí. Znamená to, že na každého dnes žijúceho človeka, pripadá približne 14-ľudí, ktorí obývali našu planétu, no už dnes nie sú medzi nami.

Práve týchto 109-milárd ľudí započalo éru, v ktorej sa vyvinuli jazyky, kultúra, rôzne nástroje a podobne. Inými slovami, naučili a odovzdali nám vedomosti, ktoré dnes vieme.

Pri pohľade na číslo je zaujímavé i to, že dnes na Zemi žije 7% ľudí z celej populácie ľudí, ktorá žila na Zemi. Rovnako fascinujúce je, že viac ako polovica všetkých ľudí žila v období uplynulých 2-tisíc rokov!

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť