titulka-pach
Zaujímavosti

Viete, prečo váš nos vyzerá tak, ako vyzerá?

Viete, čo môže zato, ako vyzerá náš nos?

Zato či je váš nos špicatý, dlhý, príliš široký alebo veľmi malý môžete viniť skupinu 5 génov. Každý z nás má špecifický tvar nosa, mnoho ľudí je vďaka nemu veľmi ľahko rozpoznateľných a jedinečných.

Tieto rozdiely v tvare nášho nosa má na svedomí celkom malý počet génov, ktorý riadi budúci tvar nosa, jeho sklon či šírky nosných dierok. S týmto záverom prišli vedci, ktorí robili výskum na ľuďoch z celej Latinskej Ameriky. „Zamerali sa“ na nosy 6 275 ľudí a ich nosy skúmali z hľadiska ich genómov a prostredníctvom vzorky DNA. Autori štúdie analyzovali 14 rôznych tvárových čŕt, hľadali genetické podobnosti medzi ľuďmi s podobnými vlastnosťami.

Vedci boli schopní určiť päť génov, ktoré v sebe skrývajú kód pre konkrétne „nosové vlastnosti“. Patrí medzi ne napríklad, gén nazvaný DCHS2 ktorý hrá úlohu v pri tvorbe chrupavky a má vplyv na „špicatosť“ nosa. Ďalší gén, tzv. PAX1 riadi šírku nosných dierok, gén RUNX2 sa podieľa na raste kostí a má zásadný význam pri šírke koreňa nosa.

Toto poznanie by mohlo mať významné dôsledky pre liečbu zdedených tvárových deformácií. Keďže sa bude môcť vďaka nim predchádzať mutáciám v génoch, kontrolujúcich vývoj chrupavky, ktorý je niekedy chybný a vedie k vrodeným vadám.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť