prepitne restuaracia_titulka
Zaujímavosti

Ako veľké prepitné by ste mali dať čašníkovi v reštaurácii v krajine, kam idete na dovolenku? Tu je veľký prehľad!

Leto máme v plnom prúde a mnohí z nás sa ho rozhodnú stráviť pri vode či v horách. V našej domovine väčšina z nás vie, ako vysoké prepitné by sme mali nechať v reštaurácii či v inom obdobnom zariadení. No rozmýšľali ste, koľko peňazí by ste mali nechať navyše čašníkovi napríklad v Chorvátsku, Taliansku, Grécku, Turecku a v ďalších dovolenkových destináciách, aby sa neurazil a zároveň, aby ste nevyzerali ako držgroš? Nie je to také jednoduché a v niektorých krajinách, môžete čašníka dokonca uraziť, ak mu necháte tringelt. Práve na túto problematiku sa pozrel portál visualcapitalist.com.

Koľko by ste mali dať prepitné v cudzej krajine?

Odpoveď sa môže veľmi líšiť v závislosti od krajiny a typu služby, ktorú používate. Vo viacerých krajinách sveta, je prepitné súčasťou kultúru a neoddeliteľnou súčasťou práce či služieb. Či už si objednávate kávu, idete sa najesť, objednáte si donášku jedla a podobne, tak prepitné, by malo byť súčasťou platby, hoci nie vždy je na bločku. My sa nižšie pozrieme na prepitné za reštauračné služby.

Možno ste to nevedeli, ale niektoré krajiny majú „povinné prepitné“ vo forme servisných poplatkov alebo odmien. V tomto prípade nájdete túto položku rovno na bločku, ako ho dostanete na stôl. Ide napríklad o Nepál, Maldivy či Fínsko.

V niektorých krajinách sa ale prepitné neodporúča dávať a dokonca, ak ho predsa len dáte, tak môžete obsluhu uraziť. Ide napríklad o krajiny ako Japonsko, Čína či Južná Kórea, kde by ste prepitným čašníka urazili. Dôvodom je, že v týchto krajinách majú čašníci zväčša väčšie mzdy, v ktorých je „prepitné“ už započítané.

No najväčšiu časť krajín, ako už asi tušíte, tvoria krajiny, kde je prepitné „povinnou jazdou“. Poďme sa nižšie pozrieť na to, koľko by sme v týchto krajinách mali nechať navyše peňazí.

Ako veľké by ste mali nechať prepitné v reštaurácii?

Nižšie sme pre vás vypichli najčastejšie dovolenkové destinácie Slovákov, ktorými sú Turecko, Tunisko, Česko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Egypt, Grécko a samozrejme Chorvátsko. Poďme sa pozrieť, koľko peňazí by sme mali dať čašníkovi extra k účtu v týchto krajinách.

    • Turecko – 10%
    • Tunisko – 10%
    • Česko – 10%
    • Maďarsko – 10%
    • Nemecko – 5% až 10%
    • Rakúsko – 5% až 15%
    • Egypt – 10%
    • Grécko – 10%
    • Chorvátsko – 10%

Ak ste náhodou nevedeli, tak aj na Slovensku sa očakáva, že necháte k účtu 10% za obsluhu. Ak by vás zaujímajú i ďalšie krajiny a výška prepitného, ktoré by ste mali v nich nechať, tak vám dávame do pozornosti infografiku nižšie, na ktorej je celkovo 162 krajín sveta v rámci ktorých výskumníci skúmali, ako vysoké prepitné by sme mali nechať obsluhe.

Ako veľké prepitné nechávate v reštaurácii vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť