cerveny remienok a strasidlo
Zdroj: DALL·E 3 (via ChatGPT), Vedelisteže.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Asi poznáte niekoho, kto nosí na ruke červený náramok či šnúrku. Viete, aký je ich význam?

Neustály strach z neznámeho viedol ľudí k hľadaniu rôznych spôsobov ochrany, najmä keď sa púšťajú do nových obchodných príležitostí, cestujú na nové miesta a jednajú s cudzími ľuďmi. Židovská tradícia a kultúra sú bohaté na rôzne rituály a zvyky, ktoré majú za cieľ ochrániť ľudí pred nešťastím a negatívnou energiou. Jedným z týchto fascinujúcich zvykov je nosenie tenkej šarlátovo-karmínovej šnúrky. Tento zvyk sa praktizuje ako talizman, ktorý má pomôcť odvrátiť nešťastie, ktoré je spôsobené takzvaným zlým okom. Zlé oko je pojem, ktorý sa týka viery v existenciu negatívneho pohľadu alebo závistlivého pohľadu, ktorý môže mať škodlivý vplyv na osobu, miesto alebo vec, vysvetľuje portál kabalatalisman.com. Mimochodom, z veľmi podobných dôvodov klopeme aj o drevo. Vráťme sa ale späť k téme.

Tento tradičný židovský zvyk má hlboké korene v židovskej kultúre a náboženstve. Je všeobecný predpoklad, že šarlátovo-karmínová šnúrka je spojená s kabalou, židovským mystickým učením a rôznymi náboženskými formami judaizmu, dopĺňa web Wikipedia.org.

Červená šnúrka sa stala populárna v mnohých krajinách

Šarlátovo-karmínová farba šnúrky je dôležitá z hľadiska symboliky. Táto farba má v judaizme špeciálny význam a je často spojená s ochranou pred nebezpečenstvom a zlými silami. Nosením tejto farby sa verí, že sa jedinec stáva menej viditeľným pre zlé oko a negatívnu energiu, čím sa zvyšuje jeho ochrana a dobro.

Podľa viery v zlé oko môže byť škodlivý pohľad niekoho, kto má negatívne pocity, závisť alebo žiarlivosť voči iným. Tento pohľad môže spôsobiť rôzne problémy alebo nešťastia, ako sú choroby, smola, finančné problémy alebo problémy v rodinných vzťahoch. Depresia, nedostatok sebadôvery a energetická nerovnováha sú len niektoré z možných dôsledkov účinkov zlého oka. Zlé oko sa často považuje za neúmyselný akt a niektorí ľudia ho môžu mať bez toho, aby si to uvedomovali.

Pre niektoré kultúry je zlé oko veľmi reálnym a vážnym problémom, a preto majú rôzne spôsoby, ako sa pred ním ochrániť a jedným zo spôsobov ochrany je použitie ochranných amuletov, ako je kabalový červený náramok alebo rôzne symboly, ktoré majú odvracať negatívny pohľad.

Dnes viac ako kedykoľvek predtým získal kabalový červený náramok uznanie v rôznych kultúrach ako prostriedok dosiahnutia pokojného a úspešného života. Tento ochranný symbol má za úlohu chrániť pred zlým okom, čiernou mágiou, žiarlivosťou a ďalším zlom. Verí sa, že majú jedinečnú schopnosť odvrátiť nešťastie a negativitu.

Zvyk nosiť kabalový náramok praktizovali ľudia po stáročia. Tieto amulety sú vyrobené z rôznych materiálov, ako sú vlnené nite, pričom šnúrka môže byť jednoduchá alebo zdobená rôznymi uzlami a často sa nosia na ľavom zápästí, blízko srdca. Aj keď môžu na prvý pohľad pôsobiť obyčajne, verí sa, že v sebe ukrývajú silu. V rôznych kultúrach sú preto tieto náramky považované aj za talizmany, ktoré prinášajú prosperitu, úspech a šťastie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť