zuvanie zuvacky
brainscape.com
Zaujímavosti

Viete čo sa v skutočnosti stane ak prehltnete žuvačku?

Jeden populárny mýtus ktorý určite poznáte. Rodičia strašia svoje deti: „Neprehltni žuvačku lebo ti zostane roky v žalúdku“, alebo „Prehltnutá žuvačka ti zalepí črevá“. Nie, nič z toho nie je pravda. Čo sa teda v skutočnosti stane keď prehltneme žuvačku?

Žuvačka je vyrobená zo syntetickej gumy, sladidiel, farbív a rôznych príchutí.
Základ žuvačiek, syntetická guma (čo je vlastne mix elastomérov, živice, tuku a emulgátorov), je síce nestráviteľná, ale náš tráviaci systém ma plán ako si s ňou poradiť. Črevá jednoducho stále tlačia žuvačku vpred, kým neprejdú celú cestu až na druhý koniec. Koniec koncov, konzumujeme veľa vecí ktoré naše telo úplne nestrávi.

Takže žuvačka aj tak skončí v záchode o deň, alebo dva neskôr. Aj keď sú žuvačky veľmi lepkavé, stále to nie je žiadny súper pre náš zažívací systém, ktorý si dokáže poradiť aj s takouto prekážkou.

Náš systém sa ale aj tak môže upchať.

Prehtnutie veľmi veľkej žuvačky, alebo prehĺtanie mnoho malých kúskov žuvačiek v krátkej dobe síce môže spôsobiť upchatie vnútri zažívacieho traktu – najčastejšie u detí, ktoré majú menší priemer čriev ako dospelí – ale aj to je iba veľmi zriedkavé.

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť