krajiny kde sa jazdi vlavo zem
Zaujímavosti

Krajiny kde sa jazdí vľavo

Pojmy pravostranné a ľavostranné riadenie sa vzťahujú na polohu vodiča a volantu vo vozidle a v automobiloch sú opakom pojmov pravostranná a ľavostranná premávka.

Pre mnohých z nás je prirodzené, že jazdíme na pravej strane, no nie je tomu všade rovnako. Napríklad v obľúbenej dovolenkovej destinácii, na Cypre, sa jazdí v opačnom smere ako u nás. No nejde o jedinú krajinu, kde sa tak jazdí, píše en.wikipedia.org.

V desiatkach krajinách sa jazdí vľavo

Na pravej strane sa jazdí v 165 krajinách zatiaľ čo vo zvyšných 75 krajinách a teritóriách  jazdí vľavo. Možno ste to nevedeli, ale krajiny a teritória, ktoré využívajú ľavostrannú premávku, predstavujú asi šestinu rozlohy sveta s asi tretinou obyvateľstva a štvrtinou ciest.

Mnohé z krajín, ktoré prijali jazdenie vľavo, boli predtým súčasťou Britského impéria, hoci niektoré, ako napríklad Indonézia, Japonsko, Mozambik, Nepál, Surinam a podobne neboli. V LHT sa premávka drží vľavo a autá majú zvyčajne volant vpravo. Asi sa pýtate, ako sa v tomto prípade jazdí na kruhovom objazde. Kruhové objazdy obiehajú v smere hodinových ručičiek, teda opačne ako my.

Na mape nižšie si môžete pozrieť oblasti a krajiny podľa toho, na akej strane jazde. Červenou vyznačené krajiny, ako už asi tušíte, sú tie, kde sa jazdí na vpravo. Modrou sú vyznačené tie krajiny, kde sa jazdí vľavo.

Vedeli ste predtým, kde všade sa jazdí vľavo? Je pre vás prekvapením, v koľkých krajinách jazdia ľudia na opačnej strane ako my?

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť