docteurnature.org
Nezaradené

Rýchla a chutná cesta k zdraviu: Každý deň si dajte hrsť orieškov

Ako znížiť riziko cukrovky, obezity, rakoviny či ochorení srdca? Jedzte orechy a semienka každý deň, stačí 20 gramov!

Už hrsť týchto plodín denne znižuje pravdepodobnosť úmrtia už o pätinu. Obzvlášť vlašské orechy, slnečnicové semienka a pekanové oriešky chránia telo pred poškodením buniek. Zdravé sú v optimálnom množstve aj arašidy i arašidové maslo. Arašidy znižujú hladinu cholesterolu v krvi, vlašské a pekanové orechy zase napomáhajú telu bojovať proti oxidačnému stresu a rakovine.

Foto: via chiconut.com

Orechy sú významným zdrojom hodnotných bielkovín, rastlinných tukov s obsahom nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Tieto látky vyživujú mozog, ako antioxidanty sa uplatňujú v prevencii civilizačných ochorení tým, že chránia organizmus pred voľnými radikálmi a predlžujú život buniek v organizme.

Výskum ukázal, že u ľudí, ktorí jedli oriešky každý deň, sa choroby srdca znížili takmer o tretinu, pri rakovine bol pokles 15 %. Na tak malé množstvo potravy denne existuje reálne vzťah medzi spotrebou orechov a pozitívnymi dôsledkami na ľudský organizmus. Avšak dôležité je dodržiavať dennú konzumáciu 20 gramov, nemali by sme to preháňať.

Čo si máme predstaviť pod pojmom „hrsť orieškov denne“? Patria sem jednoznačne vlašské orechy, mandle, lieskovce, kešu oriešky, pistácie, pekanové orechy ale aj sušené ovocie v menšom množstve. Napriek všetkému, že orechy obsahujú vyššie množstvo tuku, sú zdravé, pretože obsahujú poly-nenasýtené tuky, vlákninu, horčík i vitamín E. Napomáhajú telu udržiavať si zdravú hladinu cholesterolu, podieľajú sa na tvorbe ciev i udržiavaní buniek.

Foto: via servingjoy.com

Samozrejme treba mať tiež na pamäti, že nie sú orechy ako orechy. Treba si hlavne dávať pozor na konzumáciu pražených a solených druhov, ktoré nášmu zdraviu určite nenapomáhajú.

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť